Zelená fasáda i součást balkonu - to je vertikální zahrada
Zelené zdi patří mezi hity poslední doby. V našich končinách jsou zažity spíše pod výrazem vertikálních zahrad, avšak na věci to nic nemění – působí zajímavě a kus přírody se díky nim může objevit kdekoliv. Jejich zakoupením získáte prvotřídní vzhled a kvalitu, snadno si je ale můžete zkonstruovat i sami doma (alespoň částečnou podobu).
Vertikální zahrady lze využít v interiérech i exteriérech. Bývají oblíbenou součástí balkonů v městských bytech, kam se jinak příliš zeleně nedostane. Stěna tvořená mnoha rostlinami upoutá pozornost a přinese potřebné oživení a osvěžení.
Zeleň na nedostupných místech
Využívat zeleň k pokrytí nevzhledných a šedých ploch měli tendenci architekti odjakživa. Jako první se pro tento účel nabízely střechy, kde přítomnost rostlin už nikoho nepřekvapí. I když zelené zdi nebyly výjimkou ani před naším letopočtem, myšlenku znovu oživili a k dokonalosti přivedli architekti a designéři až v minulém století. Stále hustší zástavba nedává ani jinou možnost, jak dostat zeleň zpět do našich životů.
Využití tak mají hlavně ve městech, a to hned z několika důvodů:
- přírodní čističky vzduchu: filtrují prach, výfukové plyny a další škodliviny ve vzduchu
- odhlučňují, což je žádoucí hlavně kolem rušných cest
- izolují stěny: v létě dopřávají příjemný chládek, v zimě drží teplo uvnitř
- vytváří příjemnější klima pro život
Pokud se rozhodnete pořídit si menší verzi na balkon či dvorek, pak lze vertikální zahradu využívat i pro pěstování menších plodin.
Vertikální zahrada od odborníků
Obrátit se na profesionály v oboru se vyplatí hlavně v případě, že se jedná o rozsáhlejší projekt. Do konstrukce o několikametrových rozměrech rozhodně není radno se pouštět bez předchozích zkušeností a odborných znalostí. Jejich velikost je libovolná (v Sydney ji použili na 166metrů vysokou zeď věžáku), avšak řešení složité: důležitá je voděodolnost stěny, konstrukce kovových rámů, kterými bude proudit roztok s živinami a na které se upevní tenká deska z PVC. Další vrstvu tvoří dvouvrstvá plstěná tkanina, která je místem, kam se „sadí" rostliny a která absorbuje živný roztok.
Zdroj: http://indianarch.blogspot.cz/
Vertikální zahrady nejsou žádnou levnou dekorací – cena metru čtverečního se pohybuje kolem patnácti tisíc korun.
Výhodou je fakt, že není třeba žádná zvláštní péče, jen občasné protrhání a výměna přestárlých nebo odumřelých rostlin.
Zelená stěna svépomocí
Sami si však můžete vytvořit menší, ale docela věrnou verzi zelené stěny. Do interiérů se příliš nehodí, jejím použitím venku ale nic nezkazíte. Dopředu je třeba rozmyslet si, zda bude využita zeď, která by pak měla být kvalitně izolována proti vlhkosti. Volně stojící konstrukce tolik práce nevyžadují. Svařit se dají z jakéhokoliv materiálu odolného proti rezavění. Zelené zdi volně stojící v exteriéru mají jednu velkou výhodu – nemusí se řešit závlahový systém a postačí zalévání z konve nebo hadice.
Do plstěné látky se pak dají rostliny vložit přímo v květináčích, čímž odpadá další starost. Zda použijete pouze okrasné nebo i užitkové rostliny záleží jen na vás.
V obchodech jsou k dostání také plastové sety, které stačí jen pospojovat jako skládačku. Vertikální zahrady jsou zajímavým zpestřením každého prostoru, velmi však záleží na pečlivém výběru rostlin.
Diskuse k článku
Aneta
autor článku zřejmě neumí hledat na internetu. Já řešila vertikální zahradu a našla jsem perfektní řešení včetně zavlažovacího systému jen za 6590,-Kč, což je na české poměry super cena. Objednala jsem si to u firmy WEBIMEX s.r.o. z Ostravy.
Aneta