Některé druhy růží na jaře vyžadují radikální řez
Růže se stejně jako další rostliny probudily ze zimního spánku. Naším úkolem je udělat vše pro to, aby se jim v nadcházejících měsících dobře dařilo a potěšily nás krásnými květy. Růže je potřeba na jaře prořezat, a odstranit tak staré a slabé části. Ty by mohly růži zbytečně oslabovat. Správně provedený jarní řez růže podpoří její kvetení a rostlinu krásně prosvětlí. Řez by se měl na jaře provádět jak u keřových, tak popínavých růže. Některé druhy přitom vyžadují řez vskutku radikální.
Jak správně prořezat růže
Spousta začínajících pěstitelů růží se bojí rostliny pořádně seříznout. Obavy jsou však namístě jen málokdy. Až na výjimky si většina druhů žádá vcelku radikální jarní řez. Pravidla řez přitom nejsou nijak složitá. Stačí jej dodržet mírně šikmý sklon řezu, díky kterému bude voda po ráně stékat hned dolů. Při řezu se odstraňují poškozené výhony, stejně tak i odumřelé, zmrzlé nebo napadené škůdci. Nelítostné zkrácení si žádají i větve, které se mezi sebou překřižují a extrémně zahušťují korunu růže.
Než se pustíte do jarního řezu, zjistěte si, jaký druh pěstujete a jakou si žádá péči. Některé typy růží, především šplhavé a keřové kvetoucí jednou za rok, se prořezávají až během léta.
Jarní řez růží podle typu
Pokud chcete dosáhnout co nejbohatšího květu a krásného růstu růží, dodržujte postup vhodný pro konkrétní druh. Samozřejmě se můžete řídit základním doporučení, tj. vždy odstraňovat odumřelé a poškozené výhony a křížící se větve. Některé druhy snesou výraznější prořezání, jiným svědčí umírněnost.
Růže, které kvetou několikrát za sezónu
Mezi oblíbený druhy růží patří ty, které kvetou pravidelně hned několikrát za sezónu. Odborně se označují jako remontantní. Patří mezi ně například starší odrůda Frau Karl Druschki či oblíbená růže svraskalá. Tzv. „remontantky“ patří právě mezi ty druhy, kterým radikální řez příliš nesvědčí. Na jaře stačí jen růži mírně prořezat tak, aby nebyly příliš husté. Musí k nim být dostatečný přísun světla a čerstvého vzduchu. Pěstitelé doporučují z keře vystříhat cca 2 nejstarší výhony co dva roky.
Růži svraskalou stačí na jaře jen mírně prořezat
Čajohybridy
Čajohybridy patří do kategorie keřových růží. Vyznačují se krásnými velkými květy. Keřové růže mají rády radikálnější řez, platí to i pro čajohybridy. Doporučujeme je ořezat na cca 20–25 cm nad zemí. Výhony seřízněte na max. 3 očka.
Floribundy
I tzv. floribundy patří mezi keřové růže, a tak jim radikálnější řez prospívá. Na rozdíl od čajohybridů však nesnesou tak hluboký řez – ideální je zkrátit hlavní výhony na délku 30 až 35 cm. Pokud délku dodržíte a odstraníte všechny zmrzlé výhony, můžete se těšit na mohutná květenství z velkého počtu drobných květů.
Stromkové růže
Jarní řez si zaslouží také většina odrůd stromkových růží. Aby vám během sezony krásně kvetly, nesmí být jejich struktura příliš hustá. Proto je třeba je proříznout hned na jaře. Odstraňte poškozené větvičky, zbavte se zmrzlých i poškozených výhony a odstraňte i ty nejstarší. Větve, na kterých později vyraší největší počet květů, zkraťte cca o polovinu.
Popínavé růže
Na popínavé růže si připravte dostatečně ostrou ruční pilku, případně pákové nůžky. S běžnými zahradnickými nůžkami byste toho moc nezmohli. Postup je velmi podobný. Odstraňte veškeré nemocné, suché a přestárlé výhony, snažte se je odstřihávat co nejblíže k půdě. Pokud jsou na rostlinách loňské plody, bez slitování odstřihněte i je. Současně odstřihněte výhony, které se kříží a také ty, které směřují dovnitř korunky růže. Na růži ponechejte maximálně 8 nejsilnějších výhonů. Zkraťte je na 3 až 5 oček.
Přečtěte si další články o růžích a dalších květinách:
Diskuse k článku