Zásady stavby pasivních a nizkoenergetických domů
Stavba nízkoenergetických a pasivních domů má několik zásad, kterými je nutno se řídit. Díky tomu je poznáte už na první pohled, i když styl jejich architektury přejímají i běžné stavby. Při samotné stavbě úsporného objektu je však také potřeba postupovat a přizpůsobovat se pevně stanoveným normám. Jedná se například o parametry střechy, členitost fasády a typ terénu, v němž se staví.
Pasivní dům je vlastně takový organismus, kde do sebe vše zapadá a funguje. Nemusíte se však obávat, koncepce domu je poměrně jednoduchá: žádné teplo se nesmí dostat ven a z okolního prostředí je pak třeba přijímat jej maximum.
Pasivní domy musí mít jednoduchý tvar
Hlavním heslem je jednoduchost a kompaktnost. Domek nemusí mít tvar kostky, žádné zbytečnosti ale nejsou na místě: pro výklenky, přístavby nebo třeba arkýře tu není prostor. Jednoduché tvary nebudou působit díky barvě fádně, naopak se skleněnými prvky prokouknou a výsledkem bude elegantní stavba.
Masivní zdi a vnější zateplení
Nosná konstrukce je silná a dobře udržuje teplo. Pro stavbu se využívají různé materiály – od tradičních cihel, až po přírodní materiály, jež jsou trendem posledních let. Dům se neobejde bez zateplení. To je lepší provádět současně se stavbou, dodatečné se totiž značně prodraží. Také zateplovacích materiálů je celá řada a záleží spíše na preferencích jednotlivců, jelikož vlastnosti jsou u všech podobné.
Novým trendem v zateplování domů i bytových jednotek jsou panely z polyuretanové pěny. Tato technologie zamezuje výskytu plísní a splňuje přísné hygienické standardy. Vytváří tak příznivé prostředí i pro alergiky. Pro hlodavce pěna nemá žádné výživové hodnoty, takže se nemusíte obávat znehodnocení. Termopanely BELAN vyráběné touto technologií navíc slouží zároveň i jako fasáda, která dodá moderní design vašemu domu bez nutnosti aplikace omítky či jiných dokončovacích materiálů.
Pasivní domy a normy: Norma ČSN 73 0540: "Pasivní domy jsou budovy s roční měrnou potřebou tepla na vytápění nepřesahující 15 kWh/(m2a). Takto nízkou energetickou potřebu budovy lze krýt bez použití obvyklé topné soustavy, pouze se systémem nuceného větrání obsahujícím účinné zpětné získávání tepla z odváděného vzduchu (rekuperací) a malé zařízení pro dohřáí vzduchu v období velmi nízkých venkovních teplot. Navíc musí být dosaženo návrhových teplot vnitřního vzduchu po provozní přestávce v přiměřené (a v projektové dokumentaci uvedené) době. Současně nemá u těchto budov celkové množství primární energie spojené s provozem budovy (vytápění, ohřev TUV a el. energie pro spotřebiče) překračovat hodnotu 120 kWh/(m2a)."
Umístění domu
Část s nejvíce prosklenými plochami otočte na jih. Na tento parametr je nutno brát ohled už při pořizování pozemku, aby to vůbec vzhledem k terénu bylo možné. I správná orientace je dílem do skládačky úsporného bydlení.
Střecha a plášť
Nejčastěji se užívá střecha pultová, která je v tomto případě nejvhodnější. Vyžaduje kvalitní zpracování a izolaci. Působí moderně a nijak nenarušuje vzhled domu. Plášť musí být vzduchotěsný, stejně tak okna a dveře. Jen tak bude rekuperace pracovat efektivně. Neprůvzdušnost obálky se ověřuje tlakovým testem.
Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele. |
Rozdělení na nízkoenergetické a pasivní domy
Norma dále dělí budovy s nízkou energetickou náročností obecně na domy nízkoenergetické a pasivní. Hraniční hodnotou pro nízkoenergetický dům je v České republice 50 kWh/(m2a).
Pasivní dům | Nízkoenergetický dům | |
Charakteristika | řízené větrání s rekuperací tepla, vynikající parametry tepelné izolace, velmi těsné konstrukce | otopná soustava o nižním výkonu, využití obnovitelných zdrojů, dobře zateplené konstrukce, řízené větrání |
Potřeba tepla na vytápění [kWh/(m2a)] | méně, než 15 | méně, než 50 |
Základní prvky pasivních domů
- Kvalitní architektonický návrh a spolupráce architekta od prvních kroků
- Jednoduchý tvar
- Prosklené plochy jsou orientovány na jih
- Špičkové zasklení a těsnost oken a dveří
- Nadstandardní tepelné izolace a vzduchotěsnost domu
- Vyvarování se tepelných mostů
- Vytápění využívající tepelné zisky, klasické topení může zcela chybět
- Větrání s pomocí rekuperace
- Spotřeba tepla na vytápění je max. 15 kWh/m2.rok
Diskuse k článku