Domácí větrná elektrárna nezajistí soběstačnost domácnosti
Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nepatří mezi země s ideálními podmínkami pro stavbu větrných elektráren. Drobné domácí větrné elektrárny v současnosti nejsou schopné nahradit elektrickou energii z distribuční sítě. Nicméně pro chataře či chalupáře, kteří se nemohou k síti připojit, může být jedním z možných řešení.
Využitelnost větrných elektráren se u nás pohybuje kolem deseti procent, protože i na vhodných místech nefouká dostatečný vítr nepřetržitě. Proto je nutné energii nastřádat do akumulátorů nebo ji využít pouze jako doplňkový zdroj. Doporučuje se i kombinace se solárními panely. Náklady na stavbu elektrárny jsou poměrně vysoké, proto je důležité vše si pořádně propočítat a uvážit jiné možnosti úspor v domácnosti. Návratnost investice do větrné elektrárny se totiž může vrátit až za mnoho let.
Důležité je místo stavby
Před stavbou malé větrné elektrárny je potřeba zjistit, jak silný vítr fouká v okolí vaší nemovitosti. To se lze dozvědět pomocí anemometru, tedy měřiče síly větru. Lze jej pořídit do dvou tisíc korun. Vhodné je zjistit průměrnou sílu větru přes den, jestli například vítr fouká rychlostí pět metrů za sekundu a kolik hodin denně. Tyto znalosti jsou důležité při výběru elektrárny. Ideálním místem pro větrnou elektrárnu je hřeben kopce nebo rozlehlá louka. V okolí elektrárny by neměly být překážky, jako je například les, které by ji před větrem odstínily.
Klasické velké větrné elektrárny mají jmenovitý výkon 2MW a víc!
Na trhu lze zakoupit elektrárny od 200 W výše, pro stavbu je však nutné splnit veškeré zákonné podmínky a dostat razítko od stavebního úřadu. Příklad od výrobce: malé domácí větrné elektrárny o průměru vrtulí kolem jednoho metru a při dostatečné rychlosti větru jsou schopny po pětihodinovém provozu nabít akumulátory natolik, aby poskytly energii dvěma 20 W úsporným žárovkám po dobu čtyř hodin. Domácí větrné elektrárny tak slouží spíše jako doplněk energie.
Výhody:
- nevyčerpatelná energie
- možnost ukládat energii do akumulátorů, případně ji odprodávat
- alternativa pro objekty na opuštěných místech
Nevýhody:
- vysoké počáteční investice
- nutné vhodné místo stavby
- malá efektivita
Elektrospotřebiče v domácnosti už mohou být poháněny elektrárnami o výkonu 3 kW, pro ohřev vody a topení objektu se používají silnější elektrárny od 5 kW. Ceny 5 kW elektráren začínají na třech set tisících korun. Průměrná roční spotřeba elektřiny na obyvatele (v domácnostech) je vyšší než 1 300 kWh. Malé domácí elektrárny jsou tedy spíše doplňkovým zdrojem energie a jsou vhodné pro ty, co nemají možnost připojit se na síť a jejich nemovitost je na vhodném místě. Úspory například v oblasti ohřevu vody lze najít také v technologii solárních kolektorů.
Přečtěte si také o dalších alternativních zdrojích energie:
Diskuse k článku