Základní pravidla zavlažování zahrady v nejparnějších dnech
Zavlažování zahrady je obzvláště v letním období, kdy je půda vyschlá, velmi důležité. Jenže zaléváním uprostřed parného dne můžeme rostlinám spíše ublížit. Zavlažování během horkých letních dnů má zkrátka svá pravidla. A právě na ty se na následujících řádcích zaměříme. Přečtěte si, jak dodat rostlinám dostatek vody a neublížit jim při tom.
Zeleninové záhonky nepřemokřujte
Pokud na zahradě pěstujete zeleninu, rozhodně ji pravidelně zalévejte, ale s množství vody ro nepřehánějte. Doporučujeme dodávat vodu přímo ke kořenům, aby se listy rostlin nepřemokřovaly a nevytvářely dobré podmínky pro výskyt hub. Za tímto účelem je ideální kapková závlaha, díky které se voda dostane přímo ke kořenovému systému.
Je důležité, aby nebyla dlouhodobě přemokřená ani půda, kde zeleninu pěstujete. Opět se totiž vlhký substrát stane rodištěm houbovitých chorob, které mohou sny o bohaté úrodě překazit. Během největších veder zalévejte zeleninu v podvečer každý druhý den. Pokud občas zaprší a nejsou vedra neúnosná, stačí pak zeleninovou zahradu zalévat jednou za týden.
Jak na zavlažování trávníku v létě?
Chcete mít výstavní trávník a bojíte se, že by jej mohly ostré sluneční paprsky spálit? Pak rozhodně nepodceňujte zavlažování, a to ani v parných letních dnech. Obecně platí, že je lepší zalévat méně často, za to větší dávku vody.
Při zalévání trávníku je důležité zvolit ideální dobu. Pokud byste zavlažovali uprostřed dne, začnou kapky vody fungovat jako lupa. Slunce pak stébla trávy spolehlivě sežehne. Nedoporučujeme zavlažovat ani večer nebo v noci, protože hrozí způsobení dušnosti trávníku. Při nočním nebo večerním zavlažování je vysoké riziko šíření různých chorob a výskytu hub. Stejně tak se vytvoří dobré podmínky pro život hmyzu, který může váš trávník zpustošit.
Jak tedy trávník v létě zavlažovat? Pořiďte si vhodný zavlažovací systém a zalévejte vydatně vždy v ranních hodinách. Uvidíte, že bude tráva krásná až do podzimu. Během léta si dejte pozor na sekání trávníku. Pokud byste jej posekali příliš nízko, je riziko spálení vysoké.
6 základních pravidel letního zavlažování
Obecná pravidla zavlažování zeleniny i trávníku jsme již nastínili. Je třeba zalévat ve vhodnou dobu, ideálně ráno, a to vydatně a méně často. Kromě samotného zavlažování můžete zahradu na velká vedra připravit různými způsoby. Řiďte se těmito 6 pravidly letního zavlažování:
1. Nezalévejte na přímém slunci
Květiny, zeleninu ani trávník nikdy nezalévejte, když svítí silné sluneční paprsky. Kapky vody fungují jako lupa a dokážou vegetaci spolehlivě sežehnout. Její oživení je pak obtížné.
2. Používejte mulčovací kůru
Chcete zpomalit odpařování vody a zamezit rychlému růstu plevele? Pak ke keřům i stromkům přisypte mulčovací kůru. Ochrání kořeny a zajistí, že budou mít dostatek závlahy po delší dobu.
3. Vytrhávejte plevel
Plevele byste se měli na zahradě zbavovat i během letního období. Počkejte do večera, až se vám bude na zahradě lépe pracovat, a pusťte se do vytrhávání. Plevel nejen že nevypadá nejlépe, ale také zbytečně ubírá rostlinám velké množství vody.
4. Mírné kropení z konve nemá význam
Říkáte si, že rostlinám dodáte alespoň trochu vody a pokropíte ji konví? Vězte, že to nemá žádný význam. Pokud rostlinám dodáte jen trochu vody, odpaří se dřív, než se stihne dostat ke kořenovému systému.
5. Pořiďte zavlažovací systém
Chcete-li si usnadnit práci se zavlažováním, pořiďte si alespoň poloautomatický zavlažovací systém. Bude pak stačit, když ráno otočíte kohoutkem, a dodáte vodu všem rostlinám na zahradě. Pokud to se zavlažováním myslíte opravdu vážně, investujte do kvalitní kapkové závlahy. Zajistí dodávku vody přímo ke kořenům.
6. Nesekejte trávník na nízko
Pokud se rozhodnete během léta posekat trávu, vždy nastavte nůž na vyšší úroveň. U vyšší trávy je riziko spálení silným sluncem podstatně menší než u trávníků posekaných nakrátko.
Budete-li se držet výše uvedených rad, bude vaše zahrada vzkvétat i během parného léta. Nenechte si ujít ani další články zaměřené na zavlažování:
Diskuse k článku