Kapková závlaha: efektivní a ekonomický způsob zavlažování rostlin
V době, kdy se snad každý zahrádkář a zemědělec potýká s velkým suchem, nesmí přijít nazmar žádná kapka vody. Pokud své záhony, keře, stromy a jiné rostliny zaléváte postaru pomocí kropicí konve, vězte, že se velké množství vody ke kořenům vůbec nedostane. Rozlije se po vyschlé půdě a za chvíli se odpaří. Chcete-li zajistit kvalitní zavlažování, snížit spotřebu vody a ušetřit čas, sáhněte po zavlažovacím systému. Jedním z efektivním systému je kapková závlaha, která se postará o cílenou distribuci vody ke konkrétním rostlinám. Kapkovou závlahu si můžete na zahradu pořídit i vy.
Kapková závlaha – skvělá alternativa k povrchovému zavlažování
Na jakém principu kapková závlaha funguje? Jedná se o sytém hadic, ventilů a dalších komponentů, které zajišťují dodávku vody přímo ke kořenům rostliny. Hadice jsou dírkované, případně doplněné o kapkovače, a starají se o dávkování vody po kapkách.
Díky pomalému zavlažování se každá kapka dostane hluboko do půdy, aniž by se rozlila po okolí. Podle odhadů proto ušetří kapková závlaha až 90 % vody ve srovnání s klasickým zaléváním konví. Způsoby umístění hadic kapkové závlahy jsou různé, nejčastěji se instalují přímo na zem, mohou však být připevněny i ve výšce, případně pod povrchem (pod fólií nebo mulčovací kůrou).
Systém kapkové závlahy si snadno sestavíte sami
Přijde vám kapkové zavlažování sofistikované a složité na sestavení? I když se kapkové závlahy s oblibou používají i v průmyslu a profesionální sféře, jejich jednoduchou variantu si jednoduše sestavíte i na své zahradě. Na trhu narazíte na nespočet výrobců, kteří nabízí různé sety kapkových závlah.
Ve výsledku stačí jen jednotlivé komponenty dle návodu poskládat, napojit na čerpadlo, vodovodní řád nebo jiný zdroj vody a spustit. Můžete si také pořídit samostatně jen potřebné komponenty a hadice požadované délky. Díky tomu získáte systém pro kapkové zavlažování navržený na míru potřebám vaší zahrady. Jednoduché kapkové závlahy se skládají jen z kolen, hadic a ventilu. Můžete si je však doplnit o řadu dalších komponentů, které vám zalévání zahrady zjednoduší a zefektivní. Patří mezi na například:
- Mikrotrysky – kromě kapkovačů může být systém doplněn o mikrotrysky, které u požadovaných rostlin zajistí jednoduché zalévání prostřednictvím trysek
- Filtr nečistot – nezapomeňte, že každý zdroj vody s sebou nese i řadu nečistot. Ve větší moře se nachází zejména při využití dešťové vody. Zabraňte zanesení hadic a systému trubek a pořiďte si filtr nečistot.
- Regulátor tlaku – aby byla funkce kapkové závlahy bezproblémová, musí do systému proudit vody pod dostatečným tlakem. Ten nesmí být ani malý, ani příliš velký. Kapkové závlahy fungují při tlaku od 1 do 3 barů. Pokud má zdroj vody tlak větší, je potřeba použít regulátor tlaku, který zajistí úpravu na požadovanou hodnotu.
- Elektronický časovač – pokud systém kapkové závlahy doplníte o elektronický časovač, bude pro vás zavlažování zahrady bez práce. Časovač se spínačem zajistí zapnutí systému ve stanovený čas a po uplynutí požadovaného intervalu přívod vody vypne.
Údržba systému kapkového zavlažování
Jistě vás zajímá, jak náročná je údržba systému kapkového zavlažování. Potěšíme vás, protože v průběhu sezóny se o hadice ani jiné komponenty v podstatě nemusíte starat. Systém pak demontujte vždy před zimou a před uskladněním trubky vyčistěte a propláchněte. Čištění a základní údržbu pak proveďte opět na jaře před tím, než systém kapkového zavlažování opět zprovozníte.
Výhody a nevýhody kapkové závlahy
Stále přemýšlíte, jestli je kapková závlaha pro vaše potřeby vhodná a vyplatí-li se do ní investovat? Rozhodování vám usnadní níže uvedená tabulka, ve které přehledně shrnujeme výhody i nevýhody kapkových systémů zavlažování:
Systém kapkového zavlažování |
|
Výhody |
Nevýhody |
Snížení spotřeby vody |
Vyšší počáteční investice |
Snižuje erozi půdy |
Potřeba demontáže před zimou |
Díky řízenému dávkování se snižuje výskyt plevelů |
Může dojít k ucpávání hadic nečistotami |
Listy rostlin zůstanou suché |
Hadice z PVC mohou poškodit hlodavci |
Funguje při nižším tlaku než zahradní postřikovače |
Úniky vody při nesprávné instalaci |
Jednoduchá údržba |
|
Chcete se o způsobech zalévání a zavlažování zahrady dozvědět více informací? Nenechte si ujít některý našich dříve publikovaných článků:
Diskuse k článku