Trávník i záhony potřebují vodu! Znáte správný způsob zavlažování zahrady?
Pokud chcete mít bohatou úrodu a stále zelený trávník během celého roku, musíte se postarat o kvalitní zavlažování zahrady. Množství srážek v ČR není pro většinu rostlin dostatečné a během horkých suchých dnů pak bez vody doslova živoří. Pravidelná a vydatná zálivka je obzvláště důležitá na jaře, kdy vše kvete a probouzí se z dlouhé zimy. Pojďme se zaměřit na základní způsoby zavlažování zahrady a na správný výběr zahradní techniky.
Na pár záhonků si vystačíte s obyčejnou konví
Máte na zahrádce několik málo záhonků a ke zdroji vody se dostanete bez větších problémů? Pak si vystačíte s obyčejnou konví. V současné době se stále častěji používají plastové konve, které jsou ve srovnání s kovovými výrazně lehčí a lépe se s nimi manipuluje. Je pak jen na vás, budete-li používat dešťovou vodu z nádrže, nebo vodu ze studny či vodovodu.
Pokud máte zdroj vody daleko, pořiďte si malé ponorné čerpadlo, pomocí kterého si naplníte vodu konví a zahrádku zalijete. Čerpadlo nemusí mít vysoký výkon, protože poslouží jen k plnění konví. Pokud byste chtěli zalévat zahradu přímo z hadice, musí být výstupní výtlak mnohem větší.
Návod na založení trávníku na podzim
Zavlažování zahrady pomocí hadice
Pro zavlažování středně velkých a velkých zahrad se nejčastěji používá zahradní hadice s koncovkou, na niž se napojuje postřikovací pistole. Moderní hadice pro zavlažování zahrady jsou pevné a odolávají zlomu i prošlápnutí. Na trhu narazíte nejčastěji na hadice o průměru 13 mm, ty jsou pro zavlažování zahrady ideální.
Při pořizování hadic myslete i na potřebné příslušenství – hadicové spojky, rychlospojky, přípojky k ventilům. Nešetřete na postřikovací pistoli. Dražší zařízení jsou vybavena různými programy a jejich vnitřní konstrukce je vyrobena z kovu, takže vyniká dlouhodobou životností.
Výběr zahradního čerpadla pro zavlažování hadicí
Pokud chcete pro zavlažování zahrady použít vodu z retenční nádrže, sudu nebo studny, musíte pořídit kvalitní a dostatečně výkonné zahradní čerpadlo. Pro použití na zahradě se osvědčila automatická ponorná čerpadla, která jsou vybavena integrovaným spínacím zařízením. Při změně tlaku v hadici se sami zapnou, takže stačí uchopit stříkací pistoli a pustit se do zalévání.
Pokud potřebujete čerpat vodu na větší vzdálenost, vybírejte zahradní čerpadla s větším výtlakem. Například ponorné automatické čerpadlo EASY E-DEEP 1200 vyhoví i náročným požadavkům a vodu bez problémů přepraví až na vzdálenost 46 metrů. Má dobré parametry, automatický spínač, ochranu proti běhu nasucho i zpětnou klapku.
Chcete-li pro zavlažování zahrady čerpat vodu ze sudu, vybírejte malá zahradní čerpadla. Mezi osvědčená čerpadla patří například GARDENA 4000/2, které je úsporné, obsahuje ochranu proti běhu naprázdno a snadno se obsluhuje. Pokud byste ale chtěli čerpat vodu z cisterny nebo studny, musíte se porozhlédnout po čerpadlu s větším výtlakem i výstupním tlakem.
Do menších zahrad a nenáročných podmínek se hodí i malé čerpadlo SIGMONA MC 113 s výtlakem až 36 metrů a průtokem 1,66 l/s. Jedná se o malé cenově dostupné čerpadlo na čistou vodu, které se díky nižšímu výkonu hodí spíše k příležitostnému používání.
Postřikovací systémy pro bezproblémové zavlažování zahrady
Chcete mít zavlažování zahrady bez starostí a toužíte po krásném rovnoměrném trávníku? Pak investujte do kvalitních postřikovacích systémů. Na trhu jsou různé typy, od levných, které jen zalijí danou plochu více či méně rovnoměrně při zapnutí čerpadla, po drahé, které se zapínají automaticky a množství vody si dávkují dle potřeby. Podle konstrukčního typu se zavlažovače dělí na:
-
Povrchové – nejjednodušší a nejlevnější varianta. Voda se vede v hadicích, na které se napojují ruční, rotační, překlopné či rozstřikovací zavlažovače.
-
Podpovrchové – používá se pro zavlažení trávníků. Výsuvné postřikovače jsou umístěné pod úrovní terénu a vysouvají se pod tlakem vody. Jednotlivé postřikovače jsou propojeny podzemním vedením.
-
Lokalizované – voda se dodává k jedné konkrétní rostlině. Lokalizované zavlažování zahrady se používá především u těch rostlin, které mají zvýšené nároky na závlahu.
Postřikovače vyžadují výkonná zahradní čerpadla
Pokud se rozhodnete pro pořízení postřikovače, mějte na paměti, že postřikovací systémy kladou zvýšené nároky na výkon, výtlak a výstupní tlak čerpadla. Čerpání vody ze studní, vrtů a jímek pro použití na zavlažovací systémy se provádí výkonnými čerpadly s plovákem. Patří mezi ně například zahradní čerpadla DAB PULSAR, která jsou vhodná i pro použití v místech s malým sloupcem vody. Tato čerpadla jsou totiž vícestupňová, sají zespodu a mohou se vynořit až ze dvou třetin.
Ať už budete zahradu zalévat konví, hadicí, nebo pořídíte kvalitní postřikovací systém, nezapomeňte na bezproblémový přístup k vodě. Bez čerpadla se zpravidla neobejdete, jeho výběr ale nepodceňujte. Popřemýšlejte také nad možnostmi využití dešťové vody a ušetřete.
Diskuse k článku