Zahradnický kalendář: práce na zahradě v listopadu
I když je venku sychravo, často prší a je zima, rozhodně to neznamená, že by měli zahrádkáři zůstat v teple doma. I během listopadu si zahrada zaslouží péči, která se nese především v duchu ochrany před zimou. Máme pro vás další díl zahradnického kalendáře, ve kterém se zaměříme na to, co vše je potřeba udělat na zahradě během měsíce listopadu.
Vysázejte růže, než začne mrznout
Pokud jste ještě nevysázeli nové růže, během listopadu to ještě můžete stihnout. Pro sázení růží je ideální dobou první polovina listopadu. Až začne mrznout,už bude pozdě. Růže sázejte do suché hlíny. Zahrádkáři často chybují a růže vysazují do mokrého bláta, které často způsobuje hnití kořenů. Postarejte se o to, aby kořeny růží nebyly oschlé, pokud jsou, namočte je před vysazením do vody.
Během listopadu byste se měli postarat také o růže, které jsou již vysazené. Měli by se obrýt, kořeny přihrnout zeminou a nakonec přikrýt chvojím, které je ochrání před mrazy. Pokud máte růže stromkové, stáhněte korunu, ohněte a zakryjte chvojím. Koruny starších růží doporučujeme zkrátit a obalit geotextilií, která je ochrání před mrazy.
Pozor na mrazíky, které se dostaví bez ohlášení.
I v listopadu se sklízí zelenina
Listopad je stále měsícem sklizně zeleniny. Pokud jste některé pozdní druhy dříve vysadili, teď se můžete těšit z úrody. V listopadu se sklízí například pórek nebo růžičková kapusta. Pokud jste zasadili čínské zelí, a ještě by si zasloužilo chvíli růst, nechejte ho na záhoncích. Čínskému zelí nevadí ani mírné mrazíky, a tak bez problémů „dojde“. Některé druhy cibule nebo česneku můžete nechat v zimě také delší dobu, musí se ale jednat o ozimé druhy, které by měly být chráněny geotextilií.
Připravte se na tuhou zimu
Práce na zahradě v listopadu by se měly nést především ve znamení ochrany rostlin a stromů před tuhou zimou, která přijde dřív, než se nadějeme. Čím pečlivější budete při zazimování a ochraně před sněhem a mrazy, tím bude oživení zahrady na jaře jednodušší.
Ochranu před mrazy si zaslouží i mrazuvzdorné trvalky, u kterých může silný mráz poškodit jejich mělké kořeny. Tyto rostliny stačí zakrýt suchou slámou nebo chvojím. Oblíbenou ochranou je také zahrnutí rostlin vrstvou kompostu, účinným řešením je přihrnutí kořenů opadanými listy.
Ochranu před sněhem a mrazem si zaslouží nejen rostliny, ale také stromy a keře. Dřeviny se často poškodí tíhou těžkého mokrého sněhu. Pokud se chcete vyhnout zlomení větví, ochraňte je stříškami z prken, nebo dřeviny svažte do tvaru kužele. Každý zahrádkář ví, že během zimy je hladová zvěř, která dřeviny okusuje. Proto je třeba ochránit stromy a keře proti okusu, například použitím pletiva. V listopadu také dřeviny zalijte, a to tak, aby se voda dostala až ke kořenům.
Na co dalšího v listopadu nezapomenout
I když je ochrana rostlin a dřevin a sklizeň některých druhů zeleniny hlavní náplní práce, činností na zahradě, které je potřeba udělat, je mnohem víc. Pojďme si některé z nich v bodech připomenout, abyste na ně nezapomněli:
-
Pokud jste trávník neposekali na konci října, máte poslední šanci. Posekejte trávník na 4 centimetry a posekanou trávu posbírejte do koše.
-
Ukliďte zahradu. Shrabte listí, odstraňte ovoce na stromech i pod nimi.
-
Zkontrolujte skleníky a pařeniště, v případě poškození je opravte.
-
Máte na zahradě jezírko? Vyčistěte jej od listí a dalších nečistot. Chcete-li zabránit dalšímu padání listí, nad hladinu natáhněte speciální síť.
-
Očistěte zahradní techniku a uložte ji tak, aby přečkala do jara a zase vám dobře sloužila. Očistěte sekačky, případně vypusťte palivo a u listových pil nahraďte bioolej olejem minerálním.
-
Upravte půdu. Pokud potřebujete upravit pH, proveďte vápnění. Přidáním draselných a fosforečných hnojiv pak přispějete k mrazuodolnosti půdy.
Zahrádkáři se nezastaví ani listopadu. I když práce na zahradě během studených sychravých dnů není zrovna příjemná, i v listopadu se zpravidla objeví několik dní, během kterých svítí sluníčko a je příjemně. Využijte jich a udělejte na zahradě vše, co je potřeba. Zbytek deštivých dnů pak budete moci strávit v teple domova.
Diskuse k článku