Připravte se na zmlazování (zimní řez) stromů a keřů
Z prořezávání stromů a keřů mají zejména méně zkušení zahrádkáři respekt. Je to pochopitelné, svým dřevinám nechtějí uškodit, raději tak zahradnické…
Možná se vám v posledních dnech už nechce opustit teplo domova a vyrazit na zahradu, ale stromy a keře budou v tomto období vaši péči ještě potřebovat. Právě začátek prosince je ideálním obdobím ke zmlazování stromů a keřů. Zimní řez vaše dřeviny posílí a přispěje k bohatější úrodě pro příští rok. Přečtěte si, jak se na zmlazování připravit a jak jej správně provádět.
Během zimy se chopte zahradnických nůžek i pilky
Z prořezávání stromů a keřů mají zejména méně zkušení zahrádkáři respekt. Je to pochopitelné, svým dřevinám nechtějí uškodit, raději tak zahradnické nůžky a pilku zcela odloží. Jenže zmlazování stromů a keřů patří mezi důležité kroky, kterými podpoříme růst a vytvoříme skvělé podmínky pro bohaté plození v další sezóně.
Právě zimní období je k prořezu ideální dobou z mnoha důvodů. Většina rostlin se totiž během zimy nachází v odpočinkové fázi, díky které si s omlazováním poradí bez jakékoliv újmy. Během prosince si díky nízkým teplotám také téměř nevyskytují škůdci a neobjevují se choroboplodné zárodky, a tak je zimní prořez bezpečný. Během zimy můžete prořezávat zejména dřeviny, které kvetou na podzim. Takové magnolie prosincové omlazování snáší velmi těžce. Stejně je tomu v případě slivoní, které by po omlazení trpěly mízotokem. Ty doporučujeme prořezávat až v období kvetení.
Z radikálnějšího řezu nemusíte mít strach
Když už se pustíte do omlazování stromů a keřů, nebojte se radikálnějšího řezu. Toho se nemusíte bát především u stromů a keřů, které jsou již starší nebo vám v období kvetení moc nekvetly. Mladší rostliny pak můžete jen lehce prosvětlit. Vždy je namístě odstranit všechny suché a poškozené větve. Zbavte se také větví, které se vzájemně překřižují a mohly by si při dalším růstu překážet. Obecně platí, že jako první by měly jít pryč větve nejstarší, naopak těch mladých se příliš brzo nezbavujte.
U ovocných stromů a keřů je omlazení obzvlášť důležité
Pokud na zahradě pěstujete ovocné stromy i keře a chcete se příští rok těšit z bohaté úrody, do omlazení se rozhodně pusťte už v prosinci. Zimní řez je pro kvalitní období v příštím roce důležitý. Staré a suché větve by stromům zbytečně ubírali na síle, což se projevuje právě slabší úrodou. Každý typ stromů a keřů si při omlazování žádá trochu odlišnou péči.
Například při prořezu jabloní je nejdůležitější odstranit veškeré odumřelé dřevo, u rybízů a angreštů postačí lehké prosvětlení. Na opačné straně pak stojí maliník, který si žádá radikálnější prořez. Zkušení zahrádkáři doporučují všechny dvouleté výhony nemilosrdně odstranit.
Omlazování není totéž co tvarování
Při prořezávání a stříhání stromů a keřů v zimě je důležité uvědomit si účel této činnosti. Cílem omlazování je totiž odstranit všechny nadbytečné části dřevin, které zabraňují rychlému a bezproblémovému růstu. Jde tak o funkčnost, nikoliv o vzhled. Nepleťte si proto zimní omlazování s tvarováním, které by se mělo provádět až na jaře. Zejména u stálezelených dřevin je tvarování a s tím spojené odstraňování i zdravých částí stromů a keřů riskantní. Výjimkou jsou druhy keřů, které jsou vyšlechtěné tak, aby bez problémů odolaly tuhé zimě. Máte-li z takových keřů založený třeba živý plot, vytvarovat je můžete i během prosince.
Omlazování stromů a keřů není jedinou činností, která vám bude v prosinci na zahradě čekat. V pokračování článků se zaměříme na to, jaké další práce je třeba na začátku zimy provést.
JAKÁ PRÁCE VÁS ČEKÁ NA ZAHRADĚ V PROSINCI
Přečtěte si také související témata:
Diskuse k článku