Ani v prosinci není o práci na zahradě nouze. Přečtěte si, co vše vás čeká
I během zimy můžete mít na zahradě řadu keřů, které vám budou kvést. Během prosince je choďte pravidelně kontrolovat a postupně z nich odebírejte…
Většina zahrádkářů si během prosince naplno užívá teplo domova a věnuje se zazimování rostlin, pěstování pokojovek a kontrole uskladněného ovoce a zeleniny. Kromě omlazování stromů a keřů, na které jsme se blíže zaměřili v první části našeho dvoudílného seriálu, vás na zahradě v tomto měsíci ještě nějaká práce čeká. Co všechno je třeba v prosinci na zahradě udělat? Na to se zaměříme na následujících řádcích.
DÁLE NA TÉMA: JAK NA OMLAZOVÁNÍ DŘEVIN
Odebírejte dřevité řízky z kvetoucích keřů
I během zimy můžete mít na zahradě řadu keřů, které vám budou kvést. Během prosince je choďte pravidelně kontrolovat a postupně z nich odebírejte dřevité řízky. Jednoduše si je namnožíte a v příštím roce se vám zahrada zase o něco rozroste.
Řízky nemusí být příliš dlouhé, optimálné délka je kolem 10 až 15 cm. Vybírejte takové, které budou mít tloušťku kolem 5 mm. Po nařezání je opatrně uložte do provlhčené rašeliny, kde vydrží připravené až do jara. Pak stačí řízky jednoduše zapíchnout do předpřipravené půdy na záhoně.
Shrabujte z trávníku listí až do první sněhové nadílky
Z listnatých stromů opadává listí nejen během listopadu, ale i v dalších měsících. Trávník během zimy nevyžaduje žádnou zvláštní péči, s výjimkou shrabování listí. To můžete sklízet až do doby, než se tráva zakryje pod pokrývkou sněhu nebo dokud nemrzne.
V průběhu zimy se také snažte omezit chození po trávníku – je zkřehlé a nadměrná zátěž mu nesvědčí. Pokud je to možné, choďte jen po vytyčených cestičkách a vstup do zahrady omezte na nutné minimum.
Čtěte také: Jak upravit trávník před zimou
Štíhlé dřeviny svažte a napadaný sníh setřeste
Zejména vyšším a štíhlým druhům dřevin (jalovcům, tújím) může napadaný mokrý sníh uškodit. Pod tíhou sněhu totiž může dojít k deformaci korun stromů či poškozené menších větviček. Proto je dobré na začátku prosince před příchodem sněhových srážek tyto štíhlé dřeviny svázat.
Během zimy pak kontrolujte pevnost svázání a pokud v některých místech dojde k uvolnění, koruny opět stáhněte. Ve vyšších polohách už během prosince padá větší množství sněhu. Abyste zabránili poškození stromků, je dobré sníh pravidelně setřásávat, a to i u svázaných dřevin.
Ještě nemrzne? Neopadavé dřeviny zalijte
I během zimy potřebují stromy a keře dostatek závlahy pro růst a dostatek síly k odpočinku. Jestli v tuto chvíli ještě nemrzne, využijte toho a pusťte se do poslední zálivky všech neopadavých dřevin.
Už máte vše uklizeno, zazimováno a dřeviny omlazeny a svázány? Pak si můžete naplno užívat teplo domova a na zahradu chodit rostliny jen kontrolovat. Nezapomeňte také na zimu zavřít přívod vody a choulostivé rostliny zakrýt chvojím nebo listím. Čím lépe svou zahradu na zimu připravíte, tím víc se jí bude dařit v příští sezoně.
Přečtěte si také související témata:
Diskuse k článku