Zahradní skleník – nezbytnost pro všechny nadšené pěstitele
Každý, kdo si rád sám vypěstuje zeleninu, asi někdy uvažoval nad tím, jak prodloužit sezónu, po kterou je možné se o rostliny starat. Řešením je zahradní skleník, který poslouží i jako zázemí pro nadšence do pěstování květin. Aby však sloužil tak, jak má, je třeba si uvědomit, co od skleníku očekáváte a za jakým účelem ho pořizujete. Pro výběr je pak stěžejní konstrukce i její výplň.
Zahradní skleník může být větších i menších rozměrů, jednotlivé typy se od sebe liší i materiálem konstrukce nebo druhem použité výplně. Všechny důležité parametry ovlivňují to, v jaké míře bude rostlinám dodáváno teplo, vlhkost i světlo, tedy jak rychle rostliny porostou a jak budou prospívat. Jaký tedy je moderní zahradní skleník dneška?
Zahradní skleník – co rozhoduje při výběru?
Při výběru zahradního skleníku je jedním z nejdůležitějších parametrů jistě jeho tvar, potažmo velikost. Na tuzemských zahradách je nejčastěji k vidění zahradní skleník klasického obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou a rovnými bočními stěnami. Pokud jsou boční stěny šikmé, je možné poskytnout rostlinám více světla. Zahradní skleník je také možné přistavět ke zdi domu. Vlastním požadavkům se však nekladou žádné meze, a tak je možné pořídit i skleník atypický, který lze nechat vyrobit na míru. Co se týče velikosti, pak samozřejmě záleží na tom, jaké rostliny plánujete ve skleníku pěstovat. Obvykle však pro tradiční druhy zeleniny (papriky, okurky, rajčata apod.) a běžnou spotřebu postačí zahradní skleník veliký okolo 6 m2.
- Materiál konstrukce
Neméně důležitý je samozřejmě materiál konstrukce, který se podílí na tom, jak náročná bude výstavba skleníku a zda vydrží i působení nepříznivých okolních vlivů apod. V zásadě se pro účely výroby konstrukce pro zahradní skleník využívá pozinku, hliníku, plastu či dřeva. Poslední jmenovaný materiál vypadá v zahradě nejpřirozeněji, avšak vyžaduje péči a údržbu.
Žádané jsou skleníky z polykarbonátu
Samotnou funkci skleníku pak zajišťuje především výplň konstrukce. Obvykle užívané sklo (které by nemělo být slabší než 4 mm) je v dnešní době nahrazováno moderními plasty, i když má dlouhou životnost a vysokou propustnost světla. Skleníky z polykarbonátu aktuálně patří k velmi žádaným typům. Disponují totiž lepšími izolačními vlastnostmi a manipulace s jednotlivými díly při stavbě není tak náročná.
Zahradní skleník je pro mnohé nezbytností, dají se v něm pěstovat oblíbené druhy zeleniny, ale při dodržení všech důležitých podmínek také exotické kousky ovoce. Výstavbu můžete zvládnout sami, nebo si na pomoc pozvat odborníky, nezapomeňte také na to, aby měl zahradní skleník vyřešené větrání pomocí malých oken. Skleník také nesmí stát na místě, kde by ho cokoliv mohlo poškodit (padající sníh či větve stromů).
Diskuse k článku