Vytápění psí boudy nepřehánějte
Vytápěná psí bouda není žádný luxus. Pokud myslíte na zdraví svého psa, který má stálé místo na zahradě nebo dvorku, v některých případech se jedná o vhodný doplněk klasické boudy. Postup není složitý a pokud budete topení vyrábět sami, pak zužitkujete i materiál, který se vám nashromáždil doma a výsledná cena tak bude minimální.
Než se pustíte do díla, nezapomeňte promyslet všechny okolnosti. Opravu potřebuje váš domácí mazlíček v boudě vyhřívání? Psi mají od lidí odlišný termoregulační systém a změny teplot tak snáší jinak. Mnohdy totiž postačí jen kvalitní zateplení.
Je psovi opravdu zima?
Venku mrzne, až praští a vás psí miláček se choulí pod schody a vypadá vcelku spokojeně. Každé plemeno snáší zimu jinak. Malamuti nebo husky se vyloženě vyžívají, ohaři naopak příliš spokojení nebudou. Jak tedy poznáte, že je psovi zima? Z boudy leze pomalu, jeho srst je naježená a má otlaky na prstech u nohou, na nichž je schoulený. Když leží, hlavu má tak, aby si dýchal na břicho. Naopak zimu mu není, když vyskočí čile, jeho tlapky jsou teplé a nemá zježenou srst. Pokud se přeci jen rozhodnete do boudy nainstalovat topení, řiďte se několika následujícími radami.
Rady pro vytápění psí boudy
- často se můžete setkat s realizací topení prostřednictvím topných rohoží (běžně se používají v koupelnách) nebo kabelů pro vyhřívání okapů. Cena nejlevnějších rohoží se pohybuje kolem 600 Kč, u topných kabelů je cena jednou taková a navíc příkon kolem 160W je pro psí boudu krajně nevhodný. Kdo chce investovat, vhodnější je rohož s příkonem 70W. Výhodou je snadná možnost regulace, nevýhodou pak přívod elektřiny.
- vhodný příkon pro vytápění boudy je 15W, v těch nejkrutějších mrazech 40W. Pokud máte doma nepotřebný transformátor a odporový drát, pak se do výroby vytápění můžete pustit sami. Výkon regulujte rozdělením do několika topných těles.
- i když má zima neblahý vliv na pohybový aparát psů, rozhodně vytápění nepřehánějte. Samotný pes dokáže zvýšit teplotu v boudě během půlhodiny až o osm stupňů celsia. Topení tedy nesmí být moc silné, aby nedošlo k velkému rozdílu uvnitř a venku – to pro psa také není dobré. Postačí, když v boudě bude teplota od pěti do deseti stupňů, a to i pro staré a nemocné psy.
Často stačí zateplit
Plemena, která mají kvalitní a hustou srst připravenou na zimu, topení vůbec nepotřebují. Postačí jim kvalitní zateplení, jež jee nejčastěji prováděno polystyrenem silným 5cm. Psům nezapomeňte v mrazech dávat větší dávky krmiva, protože při termoregulaci musí vydat více energie.
Náklady na vytápění psí boudy nemusí být vysoké. Pokud budete do boudy přivádět elektrickou energii, pak zabezpečte vše tak, aby nemohl být váš mazlíček ohrožen: nutné jsou pojistky proti přehřátí nebo zásahu elektrickým proudem. Nesmí také dojít ke kontaktu psa s topným tělesem. Hlavně ale boudu zbytečně nepřehřívejte, protože by to mohlo přinést více škody, než užitku.
Diskuse k článku