Sálavé panely jsou skvělým doplňkovým topným systémem
Sálavé teplo s sebou přináší mnoho výhod: to možná nejdůležitější je, že se jedná o finančně výhodné vytápění. Povětšinou se o sálavých panelech hovoří v superlativech, protože nevíří prach, nevzniká průvan a vzduch není vysušován. Jen není zrovna vhodné využívat je jako primární zdroj tepla. Jako doplňkový jsou však panely k nezaplacení.
Sálavé panely vytápí tak, že předávají energii do okolí. Pozoruhodně se jeví hlavně fakt, že umí vytvořit příjemnější prostředí už při nižší teplotě vzduchu.
Co jsou sálavé panely a jak fungují
Sálavé panely jsou k dostání ve dvou variantách, a to jako panely vysokoteplotní a nízkoteplotní. Jejich použití závisí na výšce místnosti. První zmiňované jsou určeny pro zavěšení do prostoru, kde je lze umístit minimálně na hranici pěti metrů. Jejich teplota (až 350°C a sálavý tok tak má vysokou hustotu). U nízkoteplotnách panelů je to teplota kolem 110°C a lze je použít i v místnostech, které nepřesahují 2,5 metru.
S tím souvisí rovnou i otázka umístění sálavých panelů. U těchto druhů je většinou jedinou možností instalace na strop. Pro umístění na zdi pak existuje třetí druh sálavých topidel využívajících infračervené záření.
Zajímavé informace o elektřině naleznete na elektřina.cz. |
Sálavé panely s infračerveným zářením
Infračervené paprsky neohřívají okolní vzduch, nýbrž prostřednictvím paprsků předávají po dopadu teplo chladnějším předmětům v dosahu. Ty poté vyzařují do okolí.
Výhody sálavého topení:
- odpadá ztráta tepla při vedení rozvody
- díky teplejším předmětům není třeba příliš vytápět vzduch
- každý panel lze regulovat samostatně
- nevyžadují údržbu
- zdi mají vyšší teplotu, než u jiných způsobů topení – takto se zamezuje vzniku plísní
Nevýhody sálavých panelů:
- nehodí se jako hlavní tepelný zdroj
- náročnější instalace
Vyrábí se z mnoha materiálů, které kromě funkčnosti působí také dekorativně. Mezi zajímavé a oblíbené materiály patří sklo nebo mramor. Sklo nabízí mnoho barevných variací, které jedinečně zapadnou do moderního interiéru. Mramor pak přináčí krásu přírodního kamene, jenž vyžadují jak prostory v klasickém stylu, tak i velkolepé sály.
Sálavé panely se kromě přitápění hodí i do míst, kde se netopí pravidelně a je potřeba pouze jednou za čas zatopit. Pro svou velikost se pak hodí do místností, kde není příliš mnoho prostoru – přímo nasnadně jsou koupelny a toalety.
Diskuse k článku