Nízkoenergetické domy se vyznačují především malými náklady na vytápění
Šetření energií, to je aktuální téma dotýkající se životů spousty lidí. Je obsahem odborných i laických diskuzí, a tak není divu, že se hledají cesty, jak se na řešení aktivně podílet. Existuje spousta možností, v poslední době se však do popředí dostávají takové, které šetrnost vůči životnímu prostředí předpokládají už od samotné výstavby nějaké budovy - příkladem jsou nízkoenergetické domy.
Nízkoenergetické domy jsou vlastně stavbami, které se snaží využívat k provozu běžné domácnosti obnovitelné přírodní zdroje, a to především na vytápění. Je tedy jasné, že splňují přísná kritéria energetických úspor. Podtypem nízkoenergetického domu je pak energeticky pasivní a energeticky nulový dům, i když je pravdou, že v současné době se jednotlivé termíny často překrývají, a to právě na základě principu šetření energií, což je jejich společný základ.
Nízkoenergetické domy – základní parametr
Odborné publikace však mají v rozdělení jasno a jasně udávají, co je to nízkoenergetický dům. Označit stavbu za nízkoenergetickou lze na základě několika parametrů, tím stěžejním je však měrná potřeba tepla (udává potřebu tepla v kWh na vytápění 1 metru čtverečního plochy za rok) dle normy ČSN 730540:2. Jedná-li se o nízkoenergetický dům, pak hodnota nepřesahuje 50 (v rozmezí 15 ž 50) kWh/m² za rok. Pasivní dům má tuto hodnotu pod 15 (v rozmezí 5 až 15) a nulový dům pod 5 (v rozmezí 0 až 5). Z těchto údajů lze rozpoznat, že na energeticky pasivní a nulový dům jsou kladeny velmi přísné nároky.
Správnou funkčnost nízkoenergetického domu ovlivňuje spousta faktorů
Nízkoenergetický dům vyžaduje, aby už od prvotního plánování byly řešeny všechny faktory ovlivňující výsledný chod domu. Co se týče stavby jako takové, jedná se zejména o její obal, tedy o střechu, okna a obvodový plášť. Kvalita izolace a celkové řešení těchto primárních složek se podílí na výsledku, tedy na tom, zda bude nízkoenergetický dům splňovat vymezená kritéria. Avšak není to jen stavba samotná, i další vlivy méně či více korigují to, jak bude bydlení energeticky náročné.
Například typ terénu pozemku, místní klima nebo vegetace jsou činiteli, co výrazně promlouvají do kvalit, kterými se nízkoenergetické domy prezentují. Dále je to i možnost orientace budovy na jih, s tím související využívání sluneční energie, rekuperace tepla, úsporné spotřebiče a vlastně i samotné chování obyvatel domu. Pod pojmem nízkoenergetický dům se tedy skýtá spousta parametrů pramenících nejen z charakteristiky stavby, ale i ze způsobu užívání takového typu domu.
Nízkoenergetický dům je moderním typem bydlení. Jeho výstavba je oproti klasickému řešení náročnější, a to nejen z hlediska plánování stavby jako takové, ale samozřejmě i z hlediska finančního. Každý si však může spočítat, zda je pro něho tato investice, která má zaručenou návratnost, zajímavá, nebo ne. Pouštíte-li se právě do výstavby takového domu, pamatujte, že nízkoenergetický dům, to není jen volba adekvátních materiálů, postupů a technologií, ale také následné správné užívání a chování ze strany obyvatelů.
Diskuse k článku