Vybudujte sami dřevěný zahradní domek pro děti!
Zahradní domek je pro děti jako stvořeným doupětem. Jakmile začne jarní počasí lákat děti ven, doma je udržíte jen stěží. Na zahradě by se dal strávit klidně celý den a kromě tradičních pískovišť a houpaček by neměl chybět právě ani zahradní domek. V něm mohou hrát všechny své oblíbené hry, schovat se, když prší a také hostit své kamarády. Hrát si na dospěláky je přeci tak oblíbená činnost!
Dětské zahradní domky existují v mnoha variantách – klasické zmenšeniny chatek včetně zahradního nábytku nebo větší propojené se skluzavkami, připomínající spíše pohádkový hrad. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv, můžete si být jisti, že váš potomek bude na čerstvém vzduchu ještě raději.
Nač kupovat zahradní domek?
Aby byl zahradní domek pro děti připraven už na jaro, je nejvyšší čas začít s plánováním. Zakoupit můžete dřevěnou nebo plastovou variantu, ovšem levněji rozhodně vyjde, když se do jeho vybudování pustíte sami. A s malým pomocníkem to půjde ještě lépe!
Malé plastové zahradní domky se dají pořídit od tří a půl tisíce korun. Za to budete mít sami materiálu na několik takových. Navíc interiér si budete moci zařídit a vyzdobit dle libosti.
Rozměry dětského zahradního domku
Půdorys dětského zahradního domku by měl být zvolen s ohledem na velikost zahrady, stáří dětí a také je třeba přihlédnout k tomu, jak dlouho domek s potomky „poroste“. Vhodné rozměry jsou kupříkladu 2x2 metry, pokud chcete dotáhnout stavbu k dokonalosti, pak počítejte třeba i s místem na malou terasu.
Materiál vhodný na zahradní domek
Pro stavbu zahradního domku pro děti použijete většinu z toho, co je potřeba pro budování pergol nebo altánů. Hranoly, desky, kovové patky, střešní krytina…
Důležité body pro stavbu dětského zahradního domku
- Místo, na kterém bude zahradní domek stát, musí být dokonale rovné. Doporučuje se deskový základ nebo nízká podezdívka. Izolační vrstva od země není nutná, pokud na ní ale trváte, dobře poslouží krytinová lepenka.
- Dřevěné hranoly můžete koupit už hotové v obchodě nebo využít vlastní zdroje. V tomto případě využijete kovové patky, s nimiž jde upevňováně nejsnadněji. Pozor, aby bylo dřevo pečlivě opracované – třísky nebo štípající se kousky jsou pro děti nebezpečné. Dřevo se hodí také ošetřit, aby odolávalo rozmarům počasí i škůdcům.
- Při stavbě základní konstrukce zahradního domku kontrolujte, zda jsou trámy a hranoly pravoúhlé, pevné a nikde se neviklají.
- Jakmile je hotová konstrukce domku a střechy, lze začít s podlahou a pokládkou střešní krytiny. TIP: pokud vám zbyly palubky, tak je klidně využijte!
- Škvíry zatmelte, aby domeček působil útulně a mezerami zbytečně neprotahovalo.
- Domek může mít jen otvory místo oken a dveří, pokud si ale dáte záležet, vyrobit můžete i okenice nebo jednoduché dveře.
- Sami můžete vytvořit i nábytek uvnitř zahradního domku – jednoduchý stolek, stoličku a lavičku zvládne každý.
- Exteriér i interiér zahradního domku nechte starší děti upravit k obrazu svému. Postačí jim k tomu ty správné barvy a trocha vaší pomoci. Z vnitřní strany mohou na zdi přijít třeba i textilie.
Zahradní domky pro děti je milou součástí zahrad a dvorků. Fantazii se meze nekladou, proto je jen na vás, kolik kreativity do projektu vložíte. Výsledek bude stát rozhodně za to!
Diskuse k článku