Elektrické nebo plynové venkovní topidlo vyřeší problém s chladným večerem
Pozvolné oteplování láká k posezení venku, ale přeci jen zima ještě neumožňuje delší odpočinek. S blížícím se jarem a delšími dny začne být aktuálním tématem večerní posezení u grilu, případně jen sklenky vína s výhledem na zahradu nebo dvorek. I podvečerní zima se dá snadno vyřešit – pomohou vám s ní venkovní topidla.
Venkovní topení už není jen záležitostí zimních trhů, kde bývá oblíbeným místem vychutnání svařeného vína a punče. V chladných večerech jej využijete i na své terase, díky čemuž si budete užívat komfort, o kterém jste jen snili.
Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele. |
Venkovní topidlo - dva základní druhy
Pro ohřátí v otevřených prostorech se využívají nejčastěji dva způsoby. Vybírat můžete mezi několika druhy topidel podle vaší potřeby – menších nebo větších rozměrů i různých tvarů. Nejznámější jsou pravděpodobně plynová topidla, dobře poslouží ale i halogenová topidla, jinak řečená quartzová. V čem spočívají výhody každého z nich?
Venkovní halogenové topidlo (quartzové topení)
Výhodou halogenových topidel je možnost jejich využití i pro topení v interiérech. Nejčastěji se ale hodí na kryté terasy, zahrádky, balkony nebo právě k rychlému vytopení místnosti. Halogenové zářiče se někdy označují jako infrazářiče: jejich princip je takový, že vždy ohřejí jen předmět, na který dopadá jejich záření (opakem jsou teplovzdušná topení, která předměty teplem obklopí).
Kromě toho, že jsou zdrojem tepla na terase, umí také pomoci při likvidaci plísní.
Jsou variabilní a snadno se s nimi manipuluje, „mířit“ tak mohou přesně tam, kde je třeba. Navíc nemusí být nainstalovány na pevno, využít můžete přenosná. Design je opravdu rozličný, od klasické podoby ohřívadla, přes vzhled pouliční lampy, až po moderní hi-tech.
Další výhody: neline se z nich žádná nelibá vůně, při ohřevu jsou vysoce efektivní, obsluha je jednoduchá a jejich funkčnost pocítíte okamžitě po spuštění
Plynové topení na terasu
O něco dražší, ale zase efektivnější jsou plynová topidla. Hořák je obvykle umístěn ve výšce alespoň dvou metrů a zvládá vytopit okolí až do vzdálenosti devíti metrů. Výhodou je také bezpečnost, neboť pojistka zamezí hoření v případě, že se celé topidlo nakloní o 45°, což znamená, že jej neohrozí ani sebevětší poryv větru.
Velkou výhodou je levný provoz, který během celého večera nepřesáhne náklad kolem 50 Kč.Nevýhodou je však jejich váha (menší váží kolem 15kg), takže se s nimi složitěji manipuluje.
Na druhou stranu některá plynová topení jsou špičková a propracovaná do největších detailů – jejich součástí mohou být kupříkladu reproduktory.
Cenově dostupnější je rozhodně první varianta, malé příruční halogenové topidlo se dá pořídit i do tisíce korun. Vyšší stojací se pohybují v cenové relaci od dvou tisíc. Pro nejlevnější plynové topení na terasu si pak připravte minimálně jednou tolik.
Diskuse k článku