Dřevěná terasa je dokonalou ozdobou domu. Postavte si ji sami
Posezení venku na čerstvém vzduchu je lákavé, a pokud máte k dispozici alespoň trochu prostoru, nebojte se ho využít a postavit si třeba jen malou terasu pro dva. Vlastnoručně zhotovená bude mít své kouzlo. Stavba není složitá, a pokud máte jasno, vše půjde jako po másle. Nemusíte se hned pouštět do velkých staveb, postačí jen základní forma, kterou pak můžete časem vyšperkovat do vysněné podoby.
Výhody terasy jen proti travnaté ploše jsou jasné – pevnější podlaha, rozčlenění plochy (v případě malého prostoru je tedy přímo ideální) a hlavně estetické hledisko, kdy vdechne i staršímu domku modernější vzhled. Přibližme si budování takové terasy krok za krokem.
Jak na dřevěnou terasu krok za krokem
Základy jsou nejdůležitější součástí každé stavby. Proto si na nich dejte patřičně záležet a nic neuspěchejte. To, co odbudete, se vám vrátí v mnohem horší podobě. Kvalita a preciznost by tedy měla být na prvním místě.
- V první řadě se to týká sklonu půdy a nerovnosti. Svažovat se musí v každém případě od stavby, není to třeba však přehánět, postačí sklon 5°. Nerovnosti vyhlaďte, aby neměly kde vznikat a držet louže.
- Následuje položení štěrkového lože. Na zem nejdříve přijde geotextilie, na níž se nasypou dvě vrstvy štěrku – v první bude štěrk hrubší (10 – 20cm), jemnějšího pak postačí 10 – 15 cm. Záleží ale na podkladu – pokud je pevný, dostačující budou menší vrstvy.
- Okraje lůžka je vhodné zpevnit, ať už betonem či železnými nebo ocelovými pláty.
- Pro dřevěný rošt použijte dřevo odolné počasí a zátěži. Profesionální firmy pro tyto účely napouští dřevo olejem. Šířku mezi jednotlivými hranoly přizpůsobte očekávanému zatížení.
- Následuje samotné položení prken, tedy takové velké finále. Pochozí prkna musí být taktéž upravena a v průběhu let se o ně budete muset pečivě start. Nejjednodušším spojem pro prkna a rošt je přišroubování vrchem.
- Při pokládce prken už můžete uvažovat o drobných vychytávkách, jako jsou otvory pro slunečníky, lišty a podobně.
Alternativa: Kompozitní materiály
Místo dřeva se dají použít kompozitní materiály které jsou levnější a snadněji se udržují. Chybí jim však ono kouzlo dřeva a tak jako tak podlehnou běhu času. Použít se dají i prkna a dlaždice složené ze 60% dřeva a 40% polymerů, jejichž životnost je kolem 50 let. Dostanete mnoho barev a odstínů, což je ideální variantou pro ty, kdy požadují co nejmenší námahu.
Diskuse k článku