Vybíráme mobilní klimatizaci: Na jaké parametry se zaměřit
Pokud při pohledu na teploměr v bytě či rodinném domu omdléváte, popřemýšlejte nad pořízením mobilní klimatizace. Ta je ideální volbou pro všechny, kteří chtějí výrazně snížit pokojové teploty v horkých letních dnech, současně se však chtějí vyhnout stavebním úpravám, které jsou nezbytné v případě pořízení běžných nástěnných klimatizací. Při správném výběru konkrétního typu zvládne mobilní klimatizace vychladit i větší místnosti a často umí i řadu dalších funkcí.
Výkon klimatizace v závislosti na velikosti místnosti
Nejdůležitějším parametrem, na který byste se měli při výběru klimatizace zaměřit, je jeho výkon. Ten vybírejte s ohledem na velikost místnosti, kterou budete chtít pomocí mobilního klimatizačního zařízení ochlazovat. Nejméně výkonné přístroje (kolem 2600 W) jsou vhodné do místností o maximálním výměru 60 m2. Střední třída o výkonu kolem 3000 W bez problémů vychladí i místnosti o rozloze 80 m2. Do obzvláště velkých prostorů (nad 100 m2) byste pak měli pořizovat velmi výkonné stroje o hodnotě nad 4000 W.
Pozor na hlučnost
Při výběru mobilních klimatizací se často zapomíná na jejich hlučnost. Vzhledem k tomu, že bude zařízení umístěno přímo v obytném prostoru, však jde o velmi důležitý parametr. Je třeba počítat s tím, že nejlevnější klimatizační zařízení nebudou mít tak kvalitní a tiché ventilátory jako ta dražší. Pokud si tak chcete užít pobyt ve vychlazení místnosti bez hluku, investujte do dražší mobilní klimatizace. Pro srovnání, hlučnější klimatizace dosahují úrovně hluku kolem 64 dB, ti tiché pak jen kolem 32 dB.
Vzduchový průtok a spotřeba
Při výběru nové mobilní klimatizace se zaměřte i na další dva významné parametry, a to na vzduchový průtok a na spotřebu. Vzduchový průtok určují sílu ventilátorů, a tedy i schopnost studený vzduch do místnosti dostatečně přivádět a ten teplý odvádět. Pokud chcete dosáhnout vyvážených teplot po celé místnosti, vybírejte zařízení s co největším vzduchovým průtokem.
Co se týče spotřeby, je zřejmé, že výkonnější klimatizace jsou energeticky náročnější. Vždy je však třeba hodnotu výkonu srovnat s příkonem. Tyto hodnoty by měly být v rovnováze. Řiďte se zejména energetickými třídami. Nejúspornější jsou klimatizace spadající do kategorie A+++.
Způsob odvádění kondenzátu
Kromě jednotlivých technických parametrů je důležité při výběru sledovat i typ konstrukce a způsob odvádění kondenzátu. Kondenzát vzniká při ochlazování vzduchu u každé klimatizace. U některých typů se kondenzát odvádí pomocí čerpadla, často se musí i ručně odstraňovat. Dražší typy klimatizací jsou vybaveny automatickým výparníkem, který tekutinu mění na plynné skupenství a odvádí ji s horkým vzduchem ven z místnosti.
Některé mobilní klimatizace umí i topit
Zejména u dražších a výkonnějších modelů se setkáte i s funkcí vytápění. Klimatizační zařízení tak můžete úspěšně využívat i v podzimních či zimních měsících, kdy teplotu v místnostech zvýšíte během krátké doby až o 5 °C. Mobilní klimatizace jsou obvykle schopny vytápět jen do doby, kdy je venkovní teplota nad 10 °C. Jedná se tak o dobrý doplňkový zdroj tepla, se kterým si v zimě ale rozhodně nevystačíte.
Jaké další funkce umí mobilní klimatizace
Mnohé mobilní klimatizace jsou doplněny i řadou nadstandardních funkcí, které vám usnadní obsluhu a zvýší komfort při používání. Praktickým doplňkem je dálkové ovládání, pomocí kterého si upravíte intenzitu foukání vzduchu a teplotu bez potřeby chodit přímo ke klimatizaci. Moderní zařízení navíc umí i ovládání pomocí chytrého telefonu. Praktickou funkcí je možnost časovače, pomocí kterého si naplánujete spuštění a vypnutí. Klimatizace se tak může zapnout ještě předtím, než se vrátíte z práce. Pokud máte problémy s vysokou vlhkostí vzduchu v interiérech, oceníte i funkci odvlhčování.
Zejména v parních letních dnech je mobilní klimatizace neocenitelným pomocníkem. Pokud pořízení takového zařízení stále zvažujete, přečtěte si pokračování článku, ve kterém shrnujeme hlavní výhody a nevýhody.
VÝHODY A NEVÝHODY MOBILNÍCH KLIMATIZACÍ
Nenechte si ujít další články zaměřené na klimatizace:
Diskuse k článku