Vodováha – pomocník při rekonstrukcích i zařizování interiéru
Kvalitní vodováha přijde vhod nejen při rekonstrukcích nebo kompletní výstavbě. Využití nachází i při instalaci pračky nebo třeba lednice, své opodstatnění má i při montování poličky či věšení obrazu. Na trhu jsou k dostání velice levné typy, mnohem více se však vyplatí investovat do dražšího kousku. Ten pak v domácnosti vydrží při správném zacházení i desítky let.
Vodováha najde uplatnění téměř v každé domácnosti. I když se může na první pohled zdát, že výběr tohoto nářadí není nic těžkého, najít v sortimentu obchodů tu správnou, to nemusí být snadné. Existují různé druhy, které se liší především účelem využití, dále pak samozřejmě délkou či materiálem, z něhož jsou vyrobeny.
Základní parametr vodováhy – délka
Základní vlastnost, kterou u vodováhy povětšinou uživatelé sledují, je její délka. Vyrábí se nástroje menší okolo 30 centimetrů, na druhé straně však mohou sloužit i k usazování zárubní, kdy má taková vodováha délku i kolem 2 metrů. Pro běžné domácí využití se doporučuje 50 až 60 cm, s čímž si vystačíte při klasických úkonech. V případě potřeby je možné funkci jakékoliv vodováhy rozšířit tak, že ji položíte na dlouhé rovné prkno a společně s ním ji následně budete přikládat na kontrolovanou plochu.
Označení přesnosti je důležité
Málokdo z amatérských uživatelů vodováhy sleduje na tomto nářadí i označení přesnosti. To je ovšem velice důležité. Nejlevnější vodováhy mají cca 2 až 3 mm/1 m, pro domácí použití je postačující 1mm/1 m. U profesionálních vodovah jsou pak hodnoty samozřejmě lepší – 0,5 mm/1 m. S tím, jak je vodováha přesná, souvisí i její cena. Čím přesnější, tím dražší. Pokud takové označení vámi vybrané nářadí nemá, jedná se zřejmě o velmi levný a nekvalitní kousek, se kterým nebude práce přinášet požadované výsledky. K lepší přesnosti přispívá i to, jaké má vodováha hrany. Lepších výsledků dosáhne vodováha, jejíž hrana či hrany jsou vyfrézované.
Hitem je laserová vodováha
Vodováha může být různě funkčně vybavena. Některé proto v těle obsahují magnet, jiné na sobě mají zakreslené centimetry, aby byly zároveň pravítkem, jiné zase umožňují pracovat s úhly díky zabudovanému úhloměru. Výjimkou nejsou ani vodováhy s osvětlením, co ulehčují práci i v prostorech, kde není dostatek světla, nebo digitální vodováhy, které mají display. V poslední době se však především u profesionálů těší obrovskému zájmu laserová vodováha, která k měření využívá techniku, co promítne na plochu rovný paprsek, podle něhož je možné následně pracovat. Je třeba ale počítat s tím, že laserová vodováha vyžaduje několikatisícovou investici.
Vodováha je součástí základního kutilského vybavení a pomocníkem, kterého využijete při spoustě úprav v domácnosti. Vyplatí se proto investovat do kvalitní, a to nejlépe od osvědčeného výrobce. Ceny takových kousků (60 cm) začínají na částce okolo 500 Kč.
Zajímavé tipy:
- konce opatřené plastem ochrání vodováhu při pádech
- barva kapaliny v libele je lepší zelená než průhledná
- při rozbití libely se vyplatí obstarat spíše celou novou vodováhu
Diskuse k článku