Vánoční hvězda – rostlina, která kvete o Vánocích
Vánoční hvězda se v posledních letech stala i u nás neodmyslitelným symbolem vánočních svátků. Se svými červeně zbarvenými horními růžicemi vypadá skvostně a doplní každou sváteční výzdobu v interiéru. Tuto rostlinu správně pojmenovanou jako pryšec nádherný najdete před Vánoci na pultech všech větších obchodních řetězců a květinářství. Pokud chcete, aby vám kvetla co nejdéle a hezky vypadala, měli byste si dát při jejím výběru záležet. Hvězdu po svátcích navíc nemusíte vyhazovat, pokud se o ni správně postaráte, vydrží do dalších Vánoc.
Vánoční hvězda pochází z Mexika
Ačkoli vánoční hvězdu seženete v každém obchodě, v Evropě se ve velké míře rozšířila poměrně nedávno. Vánoční hvězda neboli pryšec nádherný či Poinsettia pochází z Mexika a dalších států Střední Ameriky. Už před dávnými věky využívali Aztékové rostlinu za účelem získávání barviva a pro snižování horečky. S Vánoci se však pryšec nádherný začal pojit už během 16. století, kdy se na území Mexika hojně šířila pověst o chudé dívce, které dala Ježíšovi na oslavu jeho narozenin právě tuto rostlinu.
Během 17. století začali Františkáni z Mexika zařazovat mezi symboly vánočních oslav právě vánoční hvězdu. V křesťanské symbolice totiž květy symbolizovaly betlémskou hvězdu, rudá barva pak krev ukřižovaného Krista. Na počátku 20. století začala výrazná komercionalizace této rostliny, kdy ji ve velkém začal pěstovat a následně i v televizních pořadech propagovat Němec Albert Eck. Zájem o vánoční květinu a její spojení s Vánoci stále rostl a rozšířil se do celé Ameriky, poté do Evropy a dalších kontinentů.
Jak postupovat při výběru vánoční hvězdy
Chtěli byste si i vy vyzdobit svůj interiér krásně zbarvenou červenou hvězdou? Ať už budete kupovat pryšec rozkvetlý, nebo ještě s nevykvetlými pupeny, dejte si při výběru záležet. Vánoční hvězdu koupíte téměř všude, ne vždy je ale správně skladovaná a brzy po koupi uhyne ještě před Vánoci.
Pořizujte jen zdravé rostliny s hustými listy, nenechejte se zlákat velmi nízkými cenami. V okvětních lístcích by vánoční hvězda měla mít malá žlutá kvítka. Pokud jsou rozpučená, pak bývá rostlina čerstvá. Před nákupem si také zkontrolujte, jestli není rostlina napadena plísní nebo jinou chorobou. Pokud má rostlina svěšené listy a suchý, nebo naopak přemokřený kořenový bal, může to znamenat problémy do budoucna. I když se povadlá vánoční hvězda dá zachránit, vyžaduje to komplexní znalosti o rostlině. Pokud je nemáte, kupujte jen zdravé květiny.
Pozor na průvan
Pryšec nádherný patří k teplomilným rostlinám, které velmi těžce snáší chladno a průvan. Dejte si tak pozor na to, v jakém prostředí byla rostlina skladována. Vyhněte se nákupu vánoční hvězdy na trzích a tržnicích, kdy v chladu často tráví dlouhou dobu. Jakmile si ji donesete domů, může začít rychle ztrácet listy a brzy zvadne. Pryšec doporučujeme pořizovat v osvědčených květinářstvích. Po nákupu si jej nechte zabalit do papíru a co nejrychleji převezte domů do tepla.
Po svátcích rostlinu nevyhazujte
Spousta lidí si vánoční hvězdu pořídí jen kvůli dekoraci během vánočních svátků, po odkvetení ji vyhodí. A to je škoda, protože při jednoduché správné péči vám vydrží do dalšího roku. Bude opět krásně kvést, udělá vám radost a vy ve výsledku i ušetříte. Co tedy dělat s vánoční hvězdou, která už odkvetla?
Je potřeba ji seříznou na délku stonku cca 10 cm. Pozor, po seříznutí začne ze stonku vytékat bílá šťáva, která může způsobit podráždění pokožky. Vytékání bílé šťávy zastavíte plamenem svíčky nebo zalitím horkou vodou. Takhle připravenou rostlinu přesuňte na světlé místo a během sezony ji přemístěte na balkon nebo zahradu. Bude růst jako každá jiná rostlina a během zimy vás opět odmění krásnými červeně zbarvenými listy.
Vánoční hvězda ale není jedinou rostlinou, která patří k Vánocům. V pokračování článku se podíváme i na další typické rostliny – vánoční kaktus nebo brambořík.
Diskuse k článku