Změna energetických štítků – už jste si jí všimli?
Systém energetických štítků se na území EU využívá už od roku 1995. S příchodem nových technologií a stále úspornějších spotřebičů však přišla úprava…
Pokud se v tomto měsíci porozhlížíte po nové pračce, televizi, nebo třeba lednici, možná jste narazili na nové označení energetických štítků. Jak je možné, že spotřebič, který ještě pár týdnů zpět spadal do energetické třídy A+++, má nyní označení třídy B? Nemusíte se bát, že by nové spotřebiče byly méně úsporné. Od března 2021 je platné nové označení a zařazování do energetických tříd, ve kterých plusová znaménka už neuvidíte.
Úprava energetických štítků
Systém energetických štítků se na území EU využívá už od roku 1995. S příchodem nových technologií a stále úspornějších spotřebičů však přišla úprava, která má eliminovat problém s matoucím označením. Aktualizace štítků z roku 2010 totiž přinesla nové třídy A+, A++ a A+++, ve kterých se dokázal zorientovat málokdo.
Nyní je od března 2021 v platnosti nový systém značení, který všechna „pluska“ ze značení ruší. Nově vznikly třídy A až G. Nový systém počítá s dalšími technologickými vychytávkami, které přinesou dodatečné snížení spotřeby, proto ve třídě A v tuto chvíli nenajdete žádný dostupný spotřebič. Ty nejúspornější, které byly doposud označení jako A+++, budou nově spadat do třídy B. Většina úsporných spotřebičů pak bude zařazena do tříd C a D.
Jakých domácích spotřebičů se změna dotkla
Nová úprava značení energetických štítků se týká jen některých vybraných spotřebičů. Konkrétně se jedná o myčky, kombinované pračky se sušičkou, samostatné pračky, svítidla, lednice, mrazáky, vinotéky, displeje televizorů či monitorů a komerční chladicí zařízení.
Změna rozdělení do energetických tříd se však netýká samostatných sušiček prádla, u které zůstane původní třídění zachované. Energetický štítek se od března 2021 nezmění ani u kotlů, klimatizačních zařízeních nebo třeba elektrických trub či varných desek. Změna značení u těchto spotřebičů by měla proběhnout až v další etapě, tedy za několik let.
Na energetických štítcích najdete další údaje
Při procházení domácích spotřebičů si jako první bezpochyby všimnete jiného značení energetických tříd. Štítky jako takové však prošly i dalšími změnami. Najdete na nich řadu doplňujících údajů, podle kterých si jednoduše uděláte přehled o spotřebě vody, elektřiny či úrovni hluku. U jednotlivých spotřebičů najdete navíc tyto informace:
Pračky
Na energetickém štítu k nové pračce najdete kromě zařazení do třídy energetické náročnosti i další informace. U kombinovaných praček se sušičkou najdete dvě třídy, a to zvlášť pro prací cyklus, a zvlášť pro praní a sušení v jednom cyklu. Dále se dozvíte informace o kapacitě prádla, spotřebě vody, době trvání cyklu a třídu emise hluku šířeného vzduchem.
Myčky
Na štítku myček se dozvíte informace o tom, kolik počet standardních sad pojmou, jaké je spotřeba vody na cyklus, doba trvání a hlučnost.
Chladničky a vinotéky
Energetických štítek na chladničkách, mrazničkách a vinotékách od března obsahuje informace o roční spotřebě energie, objemu chladicího a mrazicího prostoru i úrovni hlučnosti.
Svítidla
Na štítku se dozvíte informaci o spotřebě energie při 1000 hodinách v provozu.
Televizory, monitory
Štítek musí obsahovat informace o spotřebě při standardním dynamickém rozsahu (počítáno na 1000 hodin provozu), spotřebě při vysokém dynamickém rozsahu (HDR), velikost úhlopříčky a rozlišení v pixelech.
Energetická náročnost je při výběru nového domácího spotřebiče jedním z důležitých kritérií. Naučte se proto s novými štítky efektivně pracovat a vyčíst z nich důležité informace, které vám usnadní rozhodování. Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku