Úspora energie v kuchyni: zkroťte nenasytné spotřebiče
Trápí vás vysoké účty za energie? Začněte šetřit v kuchyni, která bývá často kvůli velké koncentraci spotřebičů jejich největším žroutem. Pokud se inspirujete následujícím tipy, pak za plyn, elektřinu a vodu, kterou spotřebujete v kuchyni, můžete výrazně uspořit.
Možností, jak snížit náklady v kuchyni, je celá řada. Některé jsou jen o změně zvyků, jiné si vyžadují finanční investici. Pokud se ale inspirujete alespoň z části, můžete si být jisti, že na konečném zúčtování se to bude znát.
Boj se spotřebiči
Mrazničky a chladničky
Právě tyto dva spotřebiče běží 365 dnů v roce a tvoří 15 – 20% spotřeby celé domácnosti. Energii přijímá jen když dochlazuje či domrazuje, jinak funguje jako termoska, takže průměrná spotřeba je kolem tří korun denně. Nejvíce energie se pak spotřebuje v okamžiku, kdy je do nich vložen teplejší obsah, jež je potřeba ochladit. Proto kupříkladu vařené potraviny nikdy nevkládejte horké. Úspory dosáhnete také regulací teploty – v chladničce ji nastavte na 5°C, v mrazáku pak na – 18°C. Jen dva stupně navíc pak znamenají spotřebu vyšší až o 15%.
Při koupi se zaměřte na výkon kompresoru, který informuje o chladícím výkonu, a také se snažte spotřebič neumisťovat do boxu, kde bývá minimální odtah teplého vzduchu. Teplota v zadní části může dosáhnout až 40°C, čímž se pak smazávají jakékoliv rozdíly mezi ekonomickými třídami.
Tipy:
- odstraňujte námrazu (zvyšuje spotřebu)
- vše, z čeho by se mohla odpařovat vody, přikryjte
- chladničku zbytečně neotvírejte a kontrolujte těsnost dvířek
- vybírejte spotřebiče s vhodnou velikostí – velká poloprázdná lednice je zbytečná
Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele. |
Sporáky
Rozdíl ve spotřebě plynového a elektrické sporáku je minimální. Sklokeramická deska dokáže pak ušetřit až 800 Kč ročně. Nejvýhodnější koupí jsou potom indukční sporáky, jejichž cena je ale natolik vysoká, že investice by se vám vrátila až po desítkách let používání. Navíc je k takovému sporáku potřeba pořídit i speciální nádobí.
Jelikož je sporák zapínán jen na krátkou dobu, výraznější doporučení k úspoře proto neexistují. Snad jen nenechávat běžet plotny zbytečně na prázdno, což však snad nikdo nedělá už jen v rámci bezpečnosti.
Mikrovlnná trouba
Výhoda mikrovlnné trouby spočívá v tom, že na rozdíl od klasické trouby se ohřívá jen pokrm, nikoliv nádoba a samotný prostor. Nerozlišuje se na energetické třídy, protože použité technologie jsou u všech stejné. Uspořit se dá v případě, že používáte „mikrovlnku“ ke grilování – vyhledejte program, který kombinuje jak gril, tak ohřev. Na rozdíl od chladničky nezáleží na tom, zda je trouba zabudovaná či nikoliv – spotřeba je vždy stejná.
Pečící trouba
Moderní trouby disponují širokými možnostmi: mají funkce na rozmrazování, udržení teploty, speciální program na kynutí těsta, ohřev s ventilátorem… Existují trouby horkovzdušné, parní či pyrolytické. Už při nákupu vybírejte nejnižší energetickou třídu a zaměřte se i na možnost chlazení stěn. Pro pečení jsou vhodné tmavé nádoby, které lépe přijímají teplo – ideálně smaltované formy a pekáče. Jako zbytečné se ukázalo i předehřívání trouby, v případě nutnosti však maximálně 6 minut. Při samotném pečení pak otevírejte dvířka co nejméně. Využívejte možnost přípravy více pokrmů najednou, případně již hotové jídlo vložte do teplé trouby, kdy máte možnost ušetřit za použití mikrovlnky.
Mytí nádobí
Myčka nádobí už dávno nepatří jen do filmů – jedná se o velmi užitečného pomocníka, který dokáže nádobí umýt za spotřeby menší, než sami použijete při mytí dřezu. Nijak zásadní není ani spotřeba elektrické energie – ve výsledku se myčka stále vyplatí. Naplnit ji však musíte celou, mýt dva talíře a dvě skleničky je plýtvání. Pokud je tedy budete mít ručně, vyhněte se tekoucí vodě.
Velkým žroutem energie jsou i malé spotřebiče – elektrické nože, mixéry nebo šlehače. Nikdy je proto nenechávejte zapnuté, byť jen v režimu stand-by. Výše zmíněné rady vám sice neušetří závratné částky, ovšem i těch několik uspořených stovek se dá použít rozhodně lépe, než je vyhodit oknem za energie.
Diskuse k článku