Na co se zapomíná: recyklace mobilních telefonů
Jak moc může takový mobilní telefon zatěžovat životní prostředí? Málokoho napadne tento úhel pohledu při pořizování dalších, novějších a modernějších zařízení. Mobily ale obsahují celou řadu biologicky těžko odbouratelných materiálů a toxických kovů. Přesto nadšeně hledáme novinky a sledujeme trendy, aniž bychom znali rizika. Během roku se navíc zlikviduje jen 5% vyřazených telefonů. Proto vám přinášíme článek na téma recyklace mobilních telefonů. Protože zkrátka má smysl.
Mobilní telefony jsou brány jako běžné spotřební zboží. Žádný luxus, ale neodmyslitelná součást každého dne. Ty, které doslouží, končí na dně šuplíku nebo v koši mezi běžným odpadem. Tam však rozhodně nepatří.
Recyklace mobilních telefonů: Mobily obsahují i zlato!
I když mobilní telefony obsahují celou řadu drahých kovů, k recyklaci se jich dostane jen zlomek. Celosvětový trend je žalostný – šetrně se jich podaří zlikvidovat jedno jediné mizivé procento. Uznejte ale sami – není škoda, aby drahé kovy ničily přírodu zcela zbytečně? Jeden takový špatně recyklovaný (nebo spíše jen vyhozený) telefon může znehodnotit až sto tisíc litrů vody. Uvolňované látky ale neprospívají ani ovzduší.
Nebezpečné látky, kvůli kterým je na místě recyklace mobilních telefonů
- olovo
- rtuť
- kadmium
- berylium
- PVC
- nikl
- tekuté krystaly, které při spalování uvolňují toxické polycyklické aromatické uhlovodíky, halogeny, furany a dioxiny
- bromové spomalovače hoření
Mobilní telefony obsahují také nezanedbatelné množství zlata. Dle společnosti REMA se jeho zásoby v domácnostech odhadují až na 100 kg; u stříbra je to 1200 kg, 20 000 kg kobaltu, 45 000 kg mědi.
Proč kupovat nový telefon?
Jak dokazují průzkumy, společně s fotoaparáty a monitory se jedná o nejčastěji obměňovaný spotřebič v domácnosti. Důvody jsou prosté: móda, trendy, technologický pokrok, ale i obyčejná nefunkčnost přístroje. Vždy je proto potřeba se zamyslet, jak moc nutná je jeho koupě, protože to není jen samotný provoz a následná likvidace. Mnohem horší je pro životní prostředí jeho výroba a logistika až k vám domů.
Recyklace mobilních telefonů a životní prostředí
Ačkoliv se vše EKO a BIO těší velké oblibě, u mobilů se na ekologickou notičku hrát nevyplatí – jednoduše o ně není žádný větší zájem. I tak se najdou výrobci, kteří se snaží být přeci jen o něco šetrnější. Používají se fotovoltaické články na zadní straně, využívají se recyklované plasty, snižují používání papíru, úsporné nabíječky nebo nabíječky na solární pohon. Tento přístup vyznávají téměř všichni větší výrobci. Pro lepší orientaci na trhu pak může posloužit například označení dle eko-třídy, které se u nás začalo objevovat.
Možnosti recyklace mobilních telefonů
- odevzdat u operátora (mají povinnost bezplatně zařízení vybírat)
- vhodit do odpovídající sběrné nádoby
- odnést do sběrného dvora
S funkčním, ale nepoužívaným mobilním telefonem lze naložit mnoha lepšími způsoby, než na něj nechat sedat prach. Prodej je u některých starších modelů už nerealizovatelný, ovšem darovat jej můžete vždy. Z některých států se spousta telefonů přesune do zemí třetího světa. Tam však něco jako recyklace téměř neexistuje a nefunkční mobily pak končí odhozeny do přírody.
Diskuse k článku