Pěstování česneku: lepší chuť za méně peněz
Milujete česnek na všechny způsoby, ale máte pocit, že jeho chuť už není, co bývala? Není divu, originální český česnek je dnes v obchodě vzácností. Pokud tedy chcete tento štiplavý všelék v té nejlepší kvalitě, máte dvě možnosti. Buď si v obchodě výrazně připlaťte, nebo se vrhněte na pěstování česneku sami.
Pěstování česneku se při současných cenách této plodiny rozhodně vyplatí. Nutno však říci, že výsledky vaší pěstitelské činnosti, nejsou nikdy zaručeny. Rozhoduje druh sazenice česneku, ale také složení půdy a geografické umístění.
Vhodná sadba a půda jsou pro úspěšné pěstování česneku zásadní
První, co musíte udělat je koupit vhodnou odrůdu česneku. Nikdy předem nevíte, jak úrodná vaše půda bude, proto je vhodné vyzkoušet alespoň tři různé česnekové odrůdy. Čeští pěstitelé nabízejí mnoho variant pro domácí pěstování česneku. Vybrat si tak můžete česnek paličák i nepaličák nejrůznější velikosti i výsledné chuti. Mezi nejadaptabilnější odrůdy pak patří česnek Lukana a Vekan. Chcete – li si otestovat úrodnost vaší půdy, pak zvolte jednu z těchto odrůd.
Pro váš budoucí česnekový záhon zvolte slunné místo s dobrým prouděním vzduchu. Půda by měla být propustná a dobře zpracovaná. Dále je nutné zjistit, co se na pozemku v minulosti pěstovalo. Zaplevelené předplodiny jako hrách, cibule nebo pór by totiž výnos česneku mohly ohrozit.
Sázení česneku aneb jak a kdy začít s pěstováním česneku
Nejpoužívanější metodou při sadbě česneku je sázení jednotlivých stroužků. Ty je však nutné včas a správně namořit. Jak na to? Česnek rozdělíme na jednotlivé stroužky, které neoloupané namočíme do mořící kapaliny (nejčastěji přípravek SULKA), česnek v ní necháme 2 – 3 hodiny a potom ho důkladně osušíme. Takto ošetřený česnek pak skladujeme až od doby výsadby na suchém větraném místě. Těsně před výsadbou pak stroužky namočíme přibližně na hodinu do vody a po jejich oschnutí sázíme tak, aby nad vrcholky stroužků bylo ještě minimálně 5 cm půdy.
Pro úspěšné pěstování česneku je velmi důležité trefit správnou dobu, která kdy česnek vysadit. Jarní česnek, můžete sázet kdykoli od podzimu do jara. Při podzimní výsadbě však bývá výnos vyšší. Ozimý česnek se sází, když klesne teplota půdy pod 9 °C, zabráníte tak napadení česneku houbovou chorobou fuzário. Výsadba těsně před zamrznutím vám také zaručí, že česnek nezačne růst příliš brzy a nehrozí tak poškození listů mrazem.
Vrcholem pěstování česneku je jeho sklizeň a konzumace
To, že je vhodná doba na sklízení česneku poznáte jednoduše. Paličáky se sklízejí tehdy, když jim zbývá pět dužnatých listů, nepaličáky zase, když víc než polovina rostlin má nať položenou na zemi. Česnek je pak vhodné usušit a to s natí, která dobře odvádí vlhkost.
Správné skladování usušeného česneku je poměrně nesnadný úkol. Místo by mělo být vzdušné a ne příliš teplé. Naopak mírný mráz česneku neuškodí. Skladování v lednici je však nevhodné. Pokud chcete předejít vysychání stroužků a napadení roztoči, musíte pro svůj vypěstovaný česnek najít suché místo s teplotou kolem nuly.
Pěstování a skladování česneku tedy není nic snadného. Za chuť čerstvě pečeného bramboráku nebo teplé česnečky tahle námaha ale rozhodně stojí.
Diskuse k článku