Pěnová izolace je izolací budoucnosti
Další metodou, a asi tou nejnovější, jak zateplit svá obydlí, je pěnová izolace, známá také jako chytrá pěna. I když je na trhu jen krátce, rychle si získala oblibu. V České republice v izolacích stále zaostáváme za státy západní Evropy, a pokud se tedy rozhodujete, jak a čím zateplit, rozhodně vezměte v úvahu i pěnovou izolaci.
Pěnová izolace se hodí do jakékoliv stavby, nemusí se jednat jen o ty ze dřeva, případně pasivní nebo nízkoenergetické. Pěnová směs je tvořena dvěma složkami, nástřik se pak provádí speciální technologií tak, aby nevznikaly spáry a neunikalo žádné teplo. Navíc nezáleží na tom, zda se chystáte zateplovat šikmou či rovnou střechu!
Pěnová izolace je zateplení budoucnosti
Odborníci odhadují, že se pěnová izolace během několika let stane tou nejpoužívanější. Lidé měli odedávna potřebu věci usnadňovat, což je vlastně případ i chytré pěny. Nic se nemusí těžce cpát mezi trámy a do konstrukce. Existuje několik druhů pěnových izolací pro různá místa, což znamená, že pěnovou izolací můžete dům opatřit od podlahy až po komín. Vytvoří spolehlivou hydroizolaci, stejně tak spolehlivě odhluční místnosti a v neposlední řadě je i zateplí. Kromě očekávané vnitřní izolace existuje i izolace venkovní, jenž se aplikuje na stěny zvenku.
Poměrně novou technologií na trhu v oblasti pěnové izolace jsou panely z polyuretanové pěny. Využívají vlastností a výhod pěnového zateplení a zároveň slouží i jako fasádní dekorace. Vnější strana termopanelů je tvořena stlačením betonu při použití pevného bílého cementu.
Jak to funguje
Jak už bylo zmíněno, aplikace probíhá nástřikem. Toho stačí málo, protože jeden milimetr pěny je schopný nabýt až na dvanáct nebo i patnáct centimetrů. U novostaveb s ní rozhodně nešetřete!
Uzavřená versus otevřená struktura buněk
- uzavřená struktura buněk: pěnová izolace s touto strukturou buněk patří mezi to nejúčinnější, co na trhu vůbec můžete najít. Vyniká velkou tuhostí a pevností, proto se také někdy používá výraz „tvrdá pěna.“ Používá se i jako hydroizolace a parozábrana a výborně nahradí polystyren. Navíc odolává řadě chemických látek.
- otevřená struktura buněk: jinak zvaná měkká pěna kromě tepelné izolace odhlučňuje. Může být náhradou za minerální vatu. Materiálu se spotřebuje méně, což zaprvé znamená menší zatížení konstrukce, za druhé příznivější cenu.
Obecné výhody pěnové izolace
- vynikající přilnavost (dá se aplikovat všude tak, kde běžný nátěr)
- výsledek je beze spár, a tedy i bez tepelných mostů
- izolace proti úniku tepla a pronikání vody do stavby, parotěsná, tlumící zvuky zvenčí
- rychlost při nanášení (cca 1 den)
- nesedá, neřídne, neplesniví – má stejnou životnost jako stavba
- několik druhů
Pěnová izolace šetří místo, protože jí stačí menší vrstva, a tím zároveň i finance, když nedochází k obrovské spotřebě materiálu. Finančně vychází metr čtvereční izolace s uzavřenou strukturou buněk na cca 1100 Kč, s otevřenou strukturou buněk na 400 Kč.
Diskuse k článku