Nehořlavá kamenná vlna poskytne kvalitní tepelnou izolaci
Izolovat dům od vnějšího chladu a nepříjemného hluku pomocí moderních materiálů je nákladná investice. Většina hodnocení materiálu zohledňuje cenu, funkčnost nebo složitost instalace. Významnou vlastností je však i protipožární odolnost, která má svou důležitost hlavně v případě dřevostaveb. Která izolace je tedy nejvhodnější v tomto ohledu?
Nejpoužívanější polystyren v tomto parametru propadá. Poměrně novou technologií na trhu jsou panely BELAN z tvrdé polyuretanové pěny. Využívají výhod pěnového zateplení a zároveň slouží i jako fasádní dekorace. Vnější strana termopanelů je tvořena stlačením betonu při použití pevného bílého cementu.
Skvělých výsledků v testech dosáhla kamenná vlna, která zajistí i kvalitní tepelnou a zvukovou izolaci. Využívat se nemusí jen u nových staveb, poslouží i při rekonstrukcích starších objektů.
Co je kamenná vlna
Kamenná vlna funguje na principu ovčí vlny – mezi vlákny je vzduch, který snižuje tepelnou vodivost a mezi jednotlivými vrstvami tak neprobíhá tepelná výměna. Ať už umístíte kamennou vlnu na stropy, pod podlahu či pod střechu, vždy platí, že větší vrstva znamená více izolace. Umístit vlnu do těchto prostor je jednoduché a výsledný efekt rozhodně neunikne vaší pozornosti.
Vyrábí se rozvlákňováním taveniny čediče a dalších příměsí. Zakoupit je lze ve formě desek různých rozměrů a rozdílné tloušťky. Mohlo by se zdát, že je podobná vatě skelné – pár rozdílů se však dá najít, například tvrdost, která je vyšší.
V době, kdy se klade důraz na ekologii, je důležité zmínit, že kamenná vlna je zcela přírodní materiál – bezpečný, zdravotně nezávadný a nezatěžující okolí.
Kamennou vlnou proti požárům
Každoročně probíhá řada testů izolačních materiálů, z nichž nechybí ani prověrka odolnosti proti ohni. Kupříkladu buňka s vrstvou polyisokyanurátové izolace byla po kontaktu s ohněm zcela zničená, zahalená hustým kouřem. Panely stěn navíc ztratily své statické vlastnosti. Avšak oblasti izolované kamennou vrstvou zůstaly netknuty. Proces tavení totiž probíhá až při teplotách v rozmezí 1000 až 1500 °C, při nižších hodnotách jen vytékají silikonové složky.
Výhodou je i to, že takto obložený dům není zcela izolován, ale stále „dýchá.“ Dokáže pracovat s vlhkostí, a když ji načerpá, je schopna ji znovu vrátit do prostředí.
Kamenná vlna najde využití nejen u zateplení střech a obvodových zdí, ale lze ji použít i v případě zateplení podlah, šikmých stěn, potrubí a hodí se i pod ploché střechy. Nesmí však přijít do kontaktu s vodou, stejně jako skelná vata – v rizikových oblastech domu se pak na takový místa používá polystyren. Odolává tlaku, a tak ji můžete použít i jako zátěžovou izolaci.
Diskuse k článku