Chytrý mutlifunkční hrnec zastane práci několika kuchyňských spotřebičů
Také si občas postesknete nad nedostatkem místa v kuchyně a přemýšlíte, kam všechny pánve, hrnce, grilovací plotýnky a další nádobí dávat? Pokud chcete ušetřit prostor i nějaké ty peníze, objevte kouzlo multifunkčního hrnce. V českých domácnostech se používá stále častěji a zastane práci mnoha domácích spotřebičů. Přečtěte si, co všechno chytré hrnce umí a na co se při výběru zaměřit.
Co je to chytrý hrnec
Pod označením chytrý nebo multifunkční hrnec se skrývá elektrický kuchyňský spotřebič, který je navržen s ohledem na všestranné využití v kuchyni. Díky různým funkcím ohřevu a bohatého příslušenství v něm můžete vařit, péct, smažit a mnoho dalšího.
Trendy v oblasti kuchyňských spotřebičů pro rok 2020
Spotřeba vody na osobu i na domácnost: víte, jak moc plýtváte?
Přečtěte si, které domácí spotřebiče odebírají nejvíce elektřiny
Na co se při výběru multifunkčního hrnce zaměřit
Pokud vás láká pořízení spotřebiče, který zastane funkci papiňáku, hrnce, trouby i fritézy, zaměřte se na srovnání parametrů různých typů. Na trhu totiž najdete nespočet chytrých hrnců, které se liší objemem, výkonem, počtem programů a dalšími parametry.
Výběr velikosti hrnce
Nejdůležitějším parametrem je objem hrnce. Čím větší množství pokrmu chcete v hrnce připravit, tím musí být objemnější. Naopak pro vaření malého množství nemá cenu kupovat velký, výkonný a objemný multifunkční hrnec. Obecně platí, že:
- Pro 1 až 2 osoby je vhodný hrnec o objemu 1–4 litry
- Pro 3 až 4 osoby je vhodný hrnec o objemu 4–6 litrů
- Pro více než 4 osoby je vhodný hrnec o objemu 6,5–12 litrů
Příkon
Čím vyšší příkon spotřebiče, tím rychlejší příprava pokrmů. Srovnávat parametr příkonu (resp. výkonu) má však význam jen u chytrých hrnců stejného objemu. Platí totiž, že čím objemnější hrnec pořídíte, tím jeho příkon bude muset být zákonitě vyšší. Příkony multifunkčních hrnců se pohybují v rozmezí od 200 do 1600 kW.
Zaměřte se na programy a funkce chytrého hrnce
K čemu všemu budete chytrý hrnec používat? To je jedna z hlavních otázek, které si musíte při výběru položit. Počet funkcí a programů se totiž u jednotlivých modelů výrazně liší. Zatímco základní modely umí jen vařit, péct a smažit, jiné si poradní i s přípravou pokrmů v páře a dalšími vychytávkami. Čím větším počtem programů bude hrnec vybavený, tím bude pravděpodobně dražší. Nemá tak význam investovat velké pořizovací náklady do spotřebiče, jehož plný potenciál nikdy nevyužijete. Mezi hojně využívané programy multifunkčních hrnců patří:
- Vaření jako v klasickém hrnci
- Zdravé vaření v páře
- Pomalé vaření
- Fritování s využitím fritovacího koše
- Smažení – oleje se nalije přímo na dno, nahrazuje pánev
- Pečení jako v troubě
- Grilování s využitím grilovacího nástavce
- Zavařování
- Rozpuštění sýra nebo čokolády pro přípravu fondue
- Výroba jogurtů
- Sterilizátor lahví
- Vaření vajec na různý způsob
- Ohřev pokrmů
- Udržování teploty – pokrm bude teplý i několik hodin
Při výběru multifunkčního hrnce se pak zajímejte o další funkce, které vám usnadní používání. Patří mezi ně například možnost odloženého startu nebo nastavení časovače, který automaticky končí vaření či pečení. Některé typy chytrých hrnců jsou ošetřené speciálním povrchem, který usnadňuje čištění a zabraňuje připalování. Důležitý je také rozsah dodávaného příslušenství. Někdy je součástí základní sady, jindy jej musíte pořizovat dodatečně. Do příslušenství patří například grilovací nástavce, přípravky pro vaření v páře nebo fritovací koše.
Patříte mezi příznivce kuchyňských spotřebičů, které usnadňují práce? Pak si nenechte ujít některý z dřívějších článků:
Diskuse k článku