Čištění studny je třeba provádět pravidelně, svěřit jej můžete profesionálům
Lidí odkázaných na vlastní zdroj už mnoho není, ovšem na chatách se jedná o velmi častý způsob získávání vody. Škodlivé látky ve vodě jsou tedy nežádoucí, a proto je třeba udržovat ji v perfektním stavu. Čištění studny by se mělo stát pravidelnou součástí údržby, stejně jako kontrola kvality vody. A to i v případě, že ji používáte jen na zalévání.
Kal a nečistoty usazené na dně studny totiž mohou razantně zkrátit životnost čerpadla. Studnu si pak můžete vyčistit sami, avšak vhodnější je povolat odbornou firmu.
Čištění studny svépomocí
Ve studnách, kde se k jejich vyčištění nikdo neměl mohou vzniknout až několikametrové nánosy. Boj s nimi je pak velmi náročný. Záleží také na tom, zda se jedná o studnu kopanou či vrtanou. V prvním případě se čištění provádí maximálně po pěti letech, ve druhém po deseti.
Nejdříve je třeba odčerpat všechnu vodu, až na dně zbude opravdu jen kal, bahno a nečistoty. Pro ty je třeba se vydat po žebříku a vše vynosit ven. Využít se dá i kalové čerpadlo, které se používá pro odčerpávání znečištěné vody, v níž se mohou objevit kamínky. Speciálním druhém je kalové čerpadlo s noži, jenž si snadno poradí i s hrubými nečistotami.
Po odstranění vody a vyčištění dna se vysype hrubším štěrkem, který bude fungovat jako filtr. Do studny tak nebudou pronikat nečistoty z hlíny. Týká se to především míst, kde není v podloží hornina a dně se nachází opravdu jen hlína, která právě bývá největším zdrojem kalu. Důležité je také vyčištění přítoků.
Následně se studna vydrhne hrubým kartáčem a opraví se spáry mezi skružemi. Pak už může voda pomalu znovu nastupovat. Postupně se odčerpává lehký kal. Zapomínat se nesmí ani na finální dezinfekci. Stěny lze opláchnout roztokem sava, jenž se ale musí ze dna znovu odčerpat.
Největší hrozbou jsou pro studny ropné látky, které mohou prosáknout z půdy. Ve vodě nesmí být ani náznak těchto látek. Velkou hrozbou jsou například povodně, po kterých mnoho studní už nesmí být nikdy používáno. |
Dezinfekce vody při čištění studny
Nejčastěji se dezinfekce provádí savem. Za vhodný poměr se považuje použití 1dl sava na 1m3 vody. Druhým používaným přípravkem je chloramin, který se nechává rozpouštět v lahvi. Vodu je třeba stále odčerpávat a v žádném případě ji nepoužívat ke konzumaci.
Až po několika dnech můžete odebrat vzorek vody a poslat jej na rozbor, aby bylo jasné, zda není nijak zdravotně závadná. Pokud testy nedopadnou dobře, dá se stále používat jako voda užitková k zalévání zahrady.
Jestliže se vám čištění studny zdá jako velký risk, pak není nic jednoduššího, než celý proces svěřit do rukou profesionálů. Ti s kvalitní technikou a zkušenostmi studnu vyčistí, ošetří i dezinfikují a vy můžete beze strachu po nějaké době opět čerpat.
Diskuse k článku