Máte doma plno sesbíraných hub a nevíte co s nimi? Poradíme pár tipů na zavařování hub
Po vydatném dešti jste se vydali do lesa a nasbírali plný koš hub. Smaženic a sušených hub máte až nad hlavu a chcete vyzkoušet něco nového. Co takhle si houby zavařit a vychutnat si je později? Přinášíme vám pár receptů na zavařování hub, díky kterým můžete houby dlouhodobě uchovat a vylepšit si jimi mnohé pokrmy.
Recept na výborné zavařené houby krok za krokem
Nyní si popíšeme, jak nejlépe houby připravit a zavařit tak, aby byly stále dobré a neztratily svoji chuť. Zavařování hub není nikterak těžké, ovšem jejich příprava a řádný proces by se neměl zanedbávat. Lepší je neexperimentovat a držet se kvalitního a osvědčeného receptu. Nezapomínejte na správnou sterilitu zavařovacích sklenic.
Zavařování hub doma rychle a levně
Poměrně rychle a levně si můžete doma z nasbíraných hub v lese připravit delikátní zavařené houby. Pro zavařování hub jsou nejvhodnější středně velké pevné houby, které jsou čerstvé a kvalitní. Ideální jsou žampiony, hřiby, václavky, lišky a ryzce. Nejprve si houby pečlivě očistíme, aby na nich nezbyly žádné nečistoty z lesa a opláchneme proudem vody. Poté je nakrájíme buď na plátky nebo kostky. Záleží jen na vás, jak je chcete konzumovat a jaký tvar hub vám více vyhovuje. Nakrájené houby osolíme, opepříme a na cca 10 až 15 minut je dáme vařit. Houby scedíme, opět propláchneme vodou, necháme pořádně okapat a vysušit.
Vysušené houby naskládáme do zavařovací sklenice, kterou si můžeme předem připravit. Na dno lze položit bobkový list, kuličky pepře, nové koření a vše další, čím chceme houby ochutit a dodat jim lepší chuť. Až poté na vyskládané dno sklenice naložíme houby a zalijeme je vychladlým nálevem. Dalším způsobem, jak lze houby naložit, je postupně je při vkládání do zavařovací sklenice prokládat kořením, feferonkami, cibulí či paprikou.
Přečtěte si: Klouzek - houby s výbornou chutí
Chutný nálev na houby
Příprava nálevu je velmi důležitá, protože právě kvalitní a dobrý nálev dodá houbám výborné aroma. Existuje mnoho druhů nálevů, které můžete pro své houby připravit. Záleží pouze na vaší chuti a fantazii. My si ukážeme dva recepty na nálevy pro zavařování hub- jeden základní nálev a druhý pro ostřejší povahy.
Základní nálev na zavařování hub:
- 1,5 l vody
- 3 dcl octa
- 70 g krystalového cukru
- špetka soli
Pikantní nálev na zavařování hub:
- 1,5 l vody
- 3 dcl octa
- 70 g krystalového cukru
- špetka soli a kmínu
- 4 kuličky pepře
- česnek dle chuti
- feferonky/ chilli papričky dle chuti
Všechny ingredience na nálev hub smícháme dohromady a přivedeme k varu. Poté ihned odstavíme a čekáme, až nálev vychladne.
Zavařené houby jako výborná delikatesa
Poté, co do zavařovacích sklenic dáme houby a zalijeme nálevem, uzavřeme sklenici a dáme do zavařovacího hrnce. Houby takto zavařujeme při teplotě cca 90 ° Celsia po dobu zhruba 20 – 30 minut. Zavařené houby vám vydrží v komoře až do další sezóny. Pokud je budete uchovávat delší dobu, vždy je lepší se ujistit o tom, zda jsou stále jedlé. Zavařené houby se podávají jako výborná delikatesa s pečivem nebo je můžete jen tak pojídat jako oříšky u televize či při debatě s přáteli.
Jaký způsob zavařování preferujete? Přečtěte si, jak zavařovat v myčce na nádobí.
Další články o houbách a houbaření:
Diskuse k článku