Jak uchovat houby? Sušení hub, mražení, sterilování, nasolování a další způsoby
Houbařská sezóna je v plném proudu. Pokud se vám poštěstilo a přišli jste z lesa s košem plným hub, čeká vás spousta práce s jejich přípravou a zpracováním. Z čerstvých hub si můžete ihned připravit nejrůznější pokrmy, pokud jste jich však nasbírali velké množství, které nejste schopni ihned zpracovat, musíte vyřešit, jak je uchovat. Možností je celá řada. Kromě sušení hub se můžete pustit do jejich mražení, sterilování či nasolování. Sepsali jsme pro vás několik možností, jak uchovat houby na co nejdelší dobu.
Sušení hub
Jedním z nejčastějších způsobů zpracování hub a uchování je jejich sušení. Usušené houby můžete používat kdykoliv v průběhu roku, snadnou z nich připravíte houbovou polévku i omáčku. Jak sušit houby? Této problematice jsme se podrobně věnovali v našem starším článku, který získal velkou čtenářskou oblibu. Rozhodně si jej tak nenechte ujít ani vy.
Houby můžete sušit v troubě i v sušičce. Důležité je proces sušení neuspěchat a zejména při sušení hub v troubě nenastavovat příliš vysokou teplotu, aby se houby nespálily. Houby můžete sušit třeba i na topení, počítejte však s delší dobou celého procesu. Dejte si také pozor na některé druhy hub, které nejsou k sušení vhodné. Lišky, pýchavky nebo václavky nesušte, raději je zpracujte jiným způsobem.
Mražení hub
Dalším oblíbeným způsobem uchování hub je jejich zamražení. Houby důkladně očistěte a nakrájejte na malé kousky. Před vložením do mrazáku doporučujeme nakrájené houby povařit asi 15 minut a dochutit je solí a kořením, například pepřem a kmínem. Po scezení rozdělte houby na několik porcí, přendejte do mikrotenových sáčků a vložte do mrazáku. Zmražené houby využijete v kuchyni kdykoliv v průběhu roku, vždy stačí ze sáčku odsypat potřebné množství a tepelně upravit. Zmražené houby budou chutnat jako čerstvé a dodají vašim pokrmům typickou houbovou chuť.
Mezi oblíbené houby patří klouzek. Je slizký, ale skvěle chutná
Houby můžete i prosolit
Pokud vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje uchovávání hub metodou sušení nebo mražení, můžete je také naložit do soli a výrazně tím prodloužit jejich životnost. Vyčištěné houby nakrájejte na kousky a postupně skládejte po vrstvách do sklenic. Každou vrstvu hub zasypte dostatečným množstvím soli. Při následném použití v kuchyni si dejte pozor na jejich extrémní slanost, před další úpravou houby vždy důkladně omyjte a s dalším solením pokrmů šetřete. Houby naložené v soli vám vydrží i několik měsíců.
Naložení hub do solného nálevu
Další možností uchování hub v soli je jejich naložení do solného nálevu. Na rozdíl od zasypávání solí omyté a nakrájené houby zalijete solným nálevem, který připravíte rozmícháním kilogramu soli v litru čisté pitné vody. Solný roztok byste měli svařit, aby vám vydržel co nejdéle a nezačal se po nějaké době kazit. Do sklenice houby pořádně napěchujte a zalijte solným nálevem. V horní části sklenice by měl být vždy alespoň centimetrový prostor.
Zavařování hub
Pokud chcete, aby vám houby vydržely opravdu dlouhou dobu a měly typickou sladkokyselou chuť, zavařte. Také problematice zavařování hub jsme dříve věnovali samostatný článek. Na rozdíl od hub v solném nálevu vynikne u zavařovaných hub i výrazná nakyslá chuť, která ozvláštní vaše pokrmy. Chuť podtrhnete také různým kořením, například bobkovým listem, novým kořením či hořčičnými semínky.
Uzené houby
Věděli jste, že se dají houby také udit? Pokud máte domácí udírnu, byla by škoda ji využívat jen k přípravě masných výrobků. Blanšírované a tepelně zpracované houby můžete úspěšně vyudit. Jednoduše je vyskládáte na rošt do své udírny a necháte udit přibližně 1 až 2 hodiny. Uzené houby budou mít charakteristickou kouřovou chuť. Vyuzené houby doporučujeme uskladnit v solném nebo sladkokyselém nálevu. Vydrží vám tak bez problému i déle než rok.
Sušení hub je tak pouze jednou z mnoha možností, jak se s velkým úlovkem z lesa vypořádat. Mražení, nakládání, prosolování či uzení jsou dalšími metodami, které umožní pestré využití v kuchyni a uplatnění v průběhu celého roku.
Další články o houbách a houbaření:
Diskuse k článku