Jak zužitkovat jehličí z venkovních i vánočních stromů
Jehličí není odpad, ale žádaná surovina nejen pro pěstitele a zahrádkáře. Při úklidu na zahradě i likvidaci vánočního stromku na to myslete. A jak tedy jehličí prakticky zužitkovat? To se dozvíte na následujících řádcích.
Možnosti využití jehličí na zahradě i doma
Nabízí se hned několik možností, jak jehličí z venkovních i vánočních stromků prakticky využít. Své uplatnění najdou na zahradě i doma. Než tak odvezete odpad ze stromků na sběrný dvůr, nebo vyhodíte do popelnice, zvažte i tyto možnosti:
Mulčovací vrstva
Máte-li k dispozici větší množství jehličí, využijte ji jako mulč. Pokud vytvoříte vrstvou silnou alespoň 4 cm, zajistí spolehlivou ochranu vašich dřevin před promrznutím. Jehličí můžete smíchat i se suchým listím, větvemi z borovic nebo drcenou kůrou. Mulčovací vrstva je důležitá zejména pro stálozelené stromy. Jehličím ji ochráníte před zamrznutím půdy, a tak budou mít neustálý přísun vody i v chladných zimních dnech.
Domácí kompostér nejen na zahradu, ale i do bytu
Jak založit kompost, díky kterému bude vaše úroda kvalitní?
Zakrslé jehličnany do zahrady i na balkon
Zahrada v listopadu- jehličnaté stromy jako neodmyslitelná součást zahrady
Kompostování
Máte na zahradě kompost? Jehličí nevyhazujte do popelnice, ale přihoďte jej právě tam. Vytvořit můžete jehličnatý kompost s podílem 3/4 jehličí a větviček, případně běžný zahradní kompost doplňte jehličím do 10 % obsahu. Při kompostování nepoužívejte jehličí z chemicky ošetřených stromů ani napadených kusů. Doporučujeme vrstvení. V případě ryze jehličnatého kompostu vrstvěte jehličí s lesní či kyselejší půdou.
Hrabanka
Azalkám a rododendronům svědčí substrát s kyselým pH. Pokud tyto rostliny pěstujete, trochu jehličí k nim nahrňte. Ideální je shrabané jehličí ze zahrady. U klasické půdy upravíte pH na kyselejší a vytvoříte ideální podmínky pro pěstování. Pokud shrabete jehličí společně s půdou, nebudete potřebovat žádný speciální substrát.
Jehličí do vonných sáčků
Jehličí ze stromů využijete i doma. Hodí se například pro výrobu vonných sáčků, které provoní váš šatník, skříňku v koupelně, nebo třeba auto. Jehličí má také schopnost přirozeně dezinfikovat vzduch. A jelikož nemá pronikavé aroma, ze kterého by vás bolela hlava, hodí se i jako vonný sáček pod polštář do ložnice.
Využití jehličí v aromaterapii
Jehličí obsahuje éterické oleje, které dokážou mají uklidňující a relaxační účinek. Z přebytku jehličí si tak můžete zkusit připravit vonné koupele nebo inhalovat páry z jehličí. Pro tyto účely rozhodně používejte čerstvé jehličí ze zdravých a chemicky neošetřených stromů.
Jehličí do vánočního punče
Máte vůni jehličnatých stromů neodmyslitelně spojenou s vánoční atmosférou? Připravte si voňavý punč a provoňte jej hrstkou čerstvého jehličí. Stačí jej nasekat na menší kousky a nechat louhovat ve vodě s cukrem a kořením. Tuto směs můžete pak použít jako základ nejen pro vánoční punč, ale také voňavou náplň do vánočního cukroví.
Přečtěte si i další články se zimní tematikou:
Diskuse k článku