Zahrada v listopadu- jehličnaté stromy jako neodmyslitelná součást zahrady
Začátek listopadu je ještě posledním obdobím pro sázení listnatých okrasných stromů na zahradě, tedy pokud ještě nepřišly mrazíky. Okrasné listnaté stromy se těší velké oblibě a rok od roku se stávají nejen pro zahrádkáře neodmyslitelnou součástí zahrad.
Jehličnaté stromy dodávají vaší zahradě jistý klid a kouzlo, a proto je potřeba jim věnovat patřičnou péči. Pojďme si ukázat, jak nejlépe postupovat při sázení listnatých stromů na zahradě.
Zahrada v listopadu: sázíme jehličnaté stromy
Na zahradě v listopadu je stále co dělat. Například začátek listopadu je posledním měsícem pro sázení jehličnatých stromů, které vám zútulní vaši zahradu a okolí domu. A proč sázet jehličnaté stromy právě na podzim? Do zimy totiž stihnou stromy na zahradě zakořenit, naberou dostatek síly před zimou a ještě se dokáží plně vyvinout před prvními silnými mrazíky.
Prvním krokem je zvážit, jaký druh jehličnanů budeme sázet a také kam okrasné jehličnaté stromy na zahradu v listopadu vysadíme. Na podzimní zahradě můžete sázet například tyto druhy jehličnatých stromů:
- smrk
- tis
- borovice
- jedle
- modřín
- tůje
- cypřišek
Jak sázet na zahradě jehličnaté stromy krok za krokem
Poté, co jsme si vybrali druh jehličnatého stromu, musíme zapřemýšlet, kam jej vysadíme. Musíme si představit, jak bude vypadat jehličnatý strom za takových 15 až 20 let, kdy doroste do velké výšky i šířky. Podle toho se rozhodujeme, kam jej vysadíme, až bude v dospělosti zabírat větší prostor.
Pozor si dáváme i na to, abychom nesázeli příliš odlišných typů jehličnatých stromů vedle sebe. Zahrada potřebuje určitý systém, dbáme proto na to, abychom sázeli štíhlé a vysoké jehličnaté stromy vedle sebe stejně tak jako ty nižší a širší. Ukažme si krok za krokem, jak na zahradě v listopadu sázíme jehličnaté stromy.
- Nejdříve půdu pečlivě zryjeme a odstraníme veškerý plevel
- Vyhloubíme dostatečně hlubokou jámu podle druhu jehličnatého stromu (většinou je jáma o něco málo větší než je kořenový obal)
- Vložíme vybraný jehličnatý strom do jámy a zasypeme zeminou nebo substrátem a to tak, aby zemina končila u konce kořenového obalu stromu
- Kořen jehličnatého stromu prolijeme vodou a zasypeme zbytkem zeminy
Přečtěte si, co je ještě potřeba udělat na zahradě na podzim.
Důležité je, abychomjehličnaté stromy na zahradě neustále zalévali a dávali na ně pozor i v zimě. Výhodou jehličnatých stromů potom je po celý rok krásně zelená barva. Na zahradě nebudete muset sbírat spadané listí z listnatých stromů. Neměli bychom ale mít zahradu plnou pouze jehličnatých stromů. Dobré je sázet také ty listnaté, aby zahrada nevypadala jednotvárně a sklesle. Smíšená výsadba stromů zahradu krásně oživí.
Zahrada v listopadu: jehličnaté stromy jako ochrana skalek
Při pracích na zahradě v listopadu spadá i zastřihávání jehličnatých stromů. Je však chyb zbytky z ostříhaných jehličnatých stromů vyhazovat. Můžete je skvěle využít jako ochranu pro skalky a další choulostivé rostliny. Jehličnaté větvičky vám zajistí ochranu rostlin před mrazíky, zároveň ale pod sebou nebudou zbytečně zadržovat vlhkost.
Diskuse k článku