Jak založit kompost, díky kterému bude vaše úroda kvalitní?
Chcete se vyhnout průmyslovým hnojivům? Řešením je kompost, tedy směs organického odpadu, jež patří mezi nejlepší prostředky, jak zlepšit kvalitu půdy. Léty osvědčené, přírodní a také velmi levné hnojivo zvýší díky cenným živinám úrodnost, a to je hlavní důvod, proč uvažovat o jeho pořízení.
V průběhu staletí lidé zjistili, že nejlepším hnojivem je to přírodní. A tak je kompost nedílnou součástí mnoha zahrad. Jestliže patříte mezi ty, kteří o jeho zřízení teprve uvažují, pak se začtěte do následujícího článku, kde se dozvíte vše podstatné o tom, jak založit kompost a co je třeba dodržovat v otázkách jeho složení. To je totiž hlavním faktorem celkové kvality.
Co je kompost?
Není lepší způsob, jak získat jedinečný humus. Vzniká biologickými procesy jednotlivých složek, převádí je právě na tolik potřebný humus, který je pro rostliny naprosto nezbytný. Konkrétní výsledky mají podobu větší biologické aktivity půdy, větší počet mikroorganismů, půda získává účinnější samočistící schopnosti, zlepší se výživa rostlin, značně lepší je i struktura půdy a její kyprost. Půda lépe jímá vodu a zároveň se zvyšuje její záhřevnost. V neposlední řadě obsahuje složky, které mají na svědomí podporu růstu, a další, jež na sebe vážou těžké kovy, které pak neabsorbují rostliny. Tolik dobrého v sobě ukrývá obyčejný přírodní odpad, který můžete využívat pro svou zahrádku i vy.
Jak založit kompost - hlavní zásady
Základ pro dobrou úrodu získáte opět ze své zahrádky: každý organický odpad se časem rozloží a vy jej využijete. Listí, natě, zbytky zeleniny a ovoce, posekaná tráva, drny, ale i jehličí nebo mech. Odpad pro kompost najdete i v kuchyni, kde se často spotřebují jen části zeleniny. Kromě toho se dobře rozkládají i piliny, hobliny nebo rozdrcená vápenná omítka. Nic nezkazíte zeminou nebo pískem. Zahrádkáři jistě ví, jak ceněný je trus domácích zvířat, proto i ten má v kompostu místo. Aby to však fungovalo tak, jak má, je potřeba znát určitá pravidla.
Základ je složení, protože:
- při nadbytku CO2 (mnoho hlíny, slámy, pilin…) vzniká rašelina (a to není kýžený výsledek)
- příliš mnoho kuchyňského odpadu a trávy způsobuje hnití
Zemina by tedy měla v kompostu tvořit asi 10 % odpadu.
Svou úlohu sehrává i místo: ideální je stín poblíž kořenů, v nejlepším případě černého bezu, olše nebo břízy. Také by kompost neměl úplně vyschnout a lze jej tedy občas lehce zalévat. Rozměry volte podle velikosti zahrady a výšku naskladňujte přibližně na 150 cm, aby bylo snadné s ním manipulovat.
Volit můžete mezi kompostem dřevěným, plastovým nebo drátěným, pro malé zahrádky se hodí i malé kompostéry. Chcete-li, aby vaše úroda byla co nejkvalitnější, měli byste začít o kompostu přemýšlet.
Diskuse k článku
dasa engelova