[JAK UŠETŘIT] – 2. díl – Vytápění
Přinášíme vám druhý díl obsáhlého seriálu „JAK UŠETŘIT“, ve kterém se podrobněji zaměříme na úspory související s vytápěním. Věříme, že vám před nacházející topnou sezónou přijdou následující rady a tipy vhod.
Naučte se pracovat s termostatem
Základem úspor na vytápění je pochopení principu otopného systému, který využíváte, a osvojení jeho správného používání. Každý typ zdroje tepla pracuje na trochu jiném principu, a tak vyžaduje odlišný přístup.
Zatímco elektrické přímotopy začnou vyzařovat teplo hned po zapnutí, takové podlahové topení zajistí vyhřátí prostoru až po dlouhých hodinách. U prvního typu tak má význam řešit přerušované spínání a zdroj tepla podle potřeby zapínat a vypínat, v případě podlahového topení by měl systém fungovat neustále. Pokud by teplota v místnosti příliš klesla, trvalo by vyhřátí na požadovanou úroveň příliš dlouho.
Vyberte topení do koupelny, které ji vyhřeje od podlahy až ke stropu
Jak ušetřit za vodu? Sprchujte se, vypínejte kohoutky a zvolte úspornější systém splachování
Základem úspěchu je správná práce s termostatem s ohledem na konkrétní zdroj tepla a způsob regulace. Díky tomu si jednoduše upravíte chod topného systému pro jednotlivé místnosti s ohledem na denní dobu či chvíli, kdy je doma rušno, a kdy naopak domácnost zeje prázdnotou.
Máte radiátory? Pořiďte si chytré termostatové hlavice
Většina domácností vytápí místnosti s využitím radiátorů. Termostat se pak zpravidla nachází jen v jedné místnosti, teplotu v dalších místnostech si pak každý musí upravit manuálním otáčením ventilů na radiátorech. Doporučujeme vám pořídit si chytré termostatické hlavice, které jednoduše nainstalujete i ke stávajícím radiátorům.
Povolování a utahování ventilů pak bude probíhat automaticky tak, aby teplota v místnosti odpovídala nastaveným hodnotám. Chytré hlavice umožňují i vzdálené ovládání nebo nastavení automatických programů. Bez jakéhokoliv zásahu se tak může teplota na noc ve vybraných místnostech snížit a ráno zase zvýšit. Použití těchto hlavic přinese velkou variabilitu, a to bez velkých zásahů do topného systému.
Větrejte krátce, ale intenzivně
Chcete-li na vytápění ušetřit, snažte se udržet maximum drahého tepla ve svém domě. Toho docílíte i správným větráním, které je během zimního období nezbytné (pro přísun čerstvého vzduchu či zabránění vzniku plísně). Během zimy rozhodně nevětrejte pomocí otevření na ventilaci či mikroventilaci.
Okno naopak během dne otevřete dokořán, ale jen na pár minut. Během krátkého intenzivního větrání se obmění velká část vzduchu, nestihnou se však ochladit povrchy stěn, podlah a interiérového vybavení. Po pár minutách od zavření oken tak bude v domě zase teplo, a to bez výrazných tepelných ztrát.
Nebojte se o pár stupňů snížit teplotu
Podle průzkumů je v Česku zvyklí vytápět na více stupňů než jinde v Evropě. Snížením teploty o 2 stupně přitom můžete ušetřit i tisíce korun. Vytápěli jste doposud na příjemných 22 °C? Zkuste nastavit termostaty na 20 °C. Uvidíte, že si brzy zvyknete, kromě úspory navíc uděláte dobrý krok i pro svůj organismus. Teplotní šoky, kdy přecházíte z přetopeného bydlení do mrazivého exteriéru, našemu tělu rozhodně nesvědčí.
Teplota se v jednotlivých místnostech může lišit
Pokud máte možnost jednoduchého individuálního nastavení teplot v jednotlivých místnostech, využijte toho. Na chodbě může být chladněji, ložnici stačí vytopit na příjemnou teplotu pouze na noc. Nejtepleji by mělo být koupelně, zde však stačí zvýšit teplotu jen v době, kdy budete místnost reálně využívat. Pokud máte navíc v malé koupelně sušičku na prádlo, ta sama vyprodukuje velké množství tepla.
Kontroverzní rada – více se obléct
V poslední době se hodně diskutovala rada jisté političky, že problém s drahým vytápěním vyřešíme oblečením svetru.
Byť tato rada vyvolala v mnohých pohoršení, něco na ní je. Nemusíte doma opravdu chodit ve dvou svetrech a kulichu. Pokud jste ale byli zvyklí i v zimě chodit bez ponožek v tričku a kraťasech (a vytápět pak na 22 či více stupňů), zkuste svůj návyk změnit. Dlouhý rukáv, tepláky a mikina budou bohatě stačit k tomu, aby vám doma bylo příjemné teplo i při vytápění na 19 až 20 °C.
Věříme, že vám náš nový seriál o šetření přijde vhod a vaší peněžence reálně uleví. Postupně budeme publikovat další články ze série JAK UŠETŘIT, a to:
Diskuse k článku