Fasádní termopanely jsou moderním zateplovacím systémem se snadnou montáží
Pokud uvažujete nad chytrým zateplením domu, pak by vás mohly zajímat fasádní termopanely BELAN, které představují moderní alternativu k současným zateplovacím řešením. Základem fasádních panelů BELAN je polyuretanová pěna. Jedná se o monolitický panel, který se neskládá z žádných lepených částí. Proto je ihned po dodání připraven k jednoduché montáži bez dalších zbytečných výdajů.
Fasádní termopanely BELAN neposkytují pouze vysoce efektivní izolaci, ale zároveň nabízejí jedinečný vzhled v mnoha barevných variantách.
Zateplovací systém BELAN se pyšní jednoduchou montáží
Jednou z nesporných výhod zateplovacího systému BELAN je velmi snadná manipulace a montáž, s čímž koresponduje také fakt, že fasádní panely můžete nainstalovat bez ohledu na materiál stěny, ať už se jedná o beton, cihlu či dřevo.
Samotnou montáž můžete uskutečnit téměř za jakýchkoliv klimatických podmínek. Nezáleží na tom, zda je venku chladno, nebo na stěnu naopak dopadají ostré sluneční paprsky. Zateplovací systém nevyžaduje ani žádné doplňující podklady. Kromě fasádních termopanelů prakticky nic dalšího nepotřebujete.
Montáž fasádních panelů probíhá na bázi modulárního systému, díky němuž do sebe jednotlivé panely snadno zapadají. Zároveň nemůže nastat situace, kdy se jeden panel kvůli špatnému nasměrování nedaří zasunout do zbytku systému. Při montáži dbejte především na vyplnění veškerých mezer. V opačném případě by panely efektivně neplnily své úkoly. Každý zákazník, který si fasádní termopanely BELAN objedná, obdrží podrobný obrazový manuál, s jehož pomocí bude montáž hračka.
Montáž fasádních panelů bez laťování
Montáž může probíhat dvěma různými způsoby v závislosti na přítomnosti či nepřítomnosti laťování. Do zdiva se fasádní panely upevňují pomocí speciálních šroubů s vysokou nosností. V každém panelu se nachází pět otvorů, do nichž se tyto šrouby montují. Ze všeho nejdříve si stanovte, v jaké výšce s montáží panelů začnete. Pomoci si můžete například konstrukcí z malých dřevěných příček. Samotnou montáž zásadně začínejte od rohu.
Na rozích budete muset fasádní panely pospojovat, čehož lze dosáhnout třemi různými způsoby. První spočívá v seříznutí termopanelů v úhlu 45°. Druhý způsob se od toho prvního příliš neliší, opět se bude seřezávat, tentokrát však v úhlu 90°. Třetí možností je použití speciálního úhelníku.
Součástí fasádních termopanelů BELAN jsou speciální drážky, které umožňují, aby do sebe jednotlivé panely zapadaly ze všech směrů, tedy zleva, zprava, shora i zespodu. I tak má montáž zateplovacího systému několik pravidel, která je třeba dodržovat. Termopanely je třeba instalovat systematicky po řadách, nikoliv náhodně umisťovat do prostoru či pokládat na více místech zároveň. Pokud panel zasahuje do dveří či oken, jednoduše jej ořízněte bruskou.
Fasádní panely s laťováním
Laťování spočívá v tom, že ke stěně nejprve přimontujeme dřevěnou, nebo železnou konstrukci, kterou upevníme tak, aby na každý panel vycházely tři latě s rozestupy 20 – 17 – 38 centimetrů. Montáž fasádních panelů na rozích či okolo oken vyžaduje doplňující laťování.
Fasádní panely je třeba zarovnat na rozích a okolo oken či dveřních zárubní
Zarovnání rohů se nejlépe provádí pomocí cirkulární pily s kotoučem určeným pro řežbu keramiky. Úhel ořezu vyplývá ze stavby daného domu. V některých případech se může stát, že přechod bude i po ořezání viditelný. V takové situaci můžete tento přechod v závislosti na jeho velikosti vyplnit montážní pěnou nebo spárovacím tmelem.
Fasádní termopanely je třeba zarovnat také okolo oken a dřevních zárubní. Hrany panelů jednoduše seřízněte elektrickou pilou s kotoučem, který je určený pro řezání cihel. Vzniklé mezery můžete vyplnit hned několika způsoby, a to cementem, fasádním mrazuvzdorným tmelem, železným rohem či fasádními dlaždicemi. S ohledem na cenu, životnost a jednoduchou montáž se však nejčastěji používají plastové rohy.
Fasádní termopanely zamezují šíření požáru
V případě požáru obsahují fasádní termopanely BELAN tepelnou izolaci z minerální vlny, která funguje jako protipožární příčka. Jako taková je neustále v kontaktu s okny i dveřními zárubněmi po celém jejich obvodu. Samotné fasádní panely jsou pak od vnější zdi vzdáleny v rozmezí od 50 do 150 milimetrů. Polyuretanová izolační pěna, která je základem panelu, je odříznuta v závislosti na velikosti protipožární příčky. Izolace z minerální vlny se následně zakryje příslušenstvím, pod které spadají například pásky nebo spádové klíny.
Diskuse k článku