Dumpster diving - vzdor zbytečnému plýtvání potravinami nebo bláznovství?
Také máte dojem, že se jídlem zbytečně plýtvá a odpadu je až příliš? Supermarkety denně vyhazují spoustu nezávadných potravin, které mohou nasytit ještě spoustu lidí. A některým to nedá spát... Právě tak vznikl fenomén poslední doby – dumpster diving, neboli potápění do kontejnerů. Z nich se vybírá to dobré a dále konzumuje. A zadarmo.
Ne každému se takový způsob získávání líbí, někomu může přijít až nechutný. Ovšem s potravinami se cestou do kontejneru nic neděje, ty co jsou opatřeny obalem tam lze okamžitě konzumovat. Ovoce a zeleninu pak stačí jen běžně opláchnout pod tekoucí vodou.
Co je dumpster diving a kde se vzal?
Vybírání popelnic je vnímáno jako symbol bezdomovectví, ovšem trendu dumpster divingu podléhá stále více lidí. Není je to jen nedostatkem finančních prostředků, ale také stylem života. Jedinci, kteří nechtějí být součástí mašinerie plýtvání potravinami, zbytečných výdajů a vysilování přírody se snaží žít co nejúsporněji – k čemuž patří také snížení spotřeby. Přehrabování v odpadcích tak může přerůst až ve světonázor.
Supermarkety plní kontejnery a popelnice poměrně bohatě všemi druhy potravin a pokud je snaha, dá se jimi uživit. Některé jsou s projitým datem trvanlivosti, což však neznamená, že nejsou poživatelné. Často se ve večerních hodinách vyhazuje ovoce a zelenina, která však nevykazuje jakékoliv známky poškození.
Nejedná se ale jen o potraviny, tímto způsobem se dá získat i oblečení, nábytek či elektronika.
Dumpster diving je na vzestupu od roku 2001, kdy byl popularizován v knize Evasion. Byla mu věnována stále větší pozornost a mnoho lidí se jím inspirovalo.
Co se dá v kontejnerech u obchodů při dumpster divind najít
- v kontejnerech končí například zelenina a ovoce, které nevyhovuje vzhledem nebo tvarem; pozor však na hnilobu
- zboží s prošlou lhůtou trvanlivosti (konzumace však není závadná – polévky, sušenky, lupínky, balené pečivo, konzervy, zavařeniny...)
- zboží s poškozeným obalem
- objevit se mohou také prostředky na úklid nebo jiné spotřební zboží
Foto: iloverobertsblog.com
Je dumpster diving legální?
Předně zmíníme jednu absurditu – pokud by chtěly řetězce darovat nespotřebované jídlo bezdomovcům nebo charitě, pak by z něj musely platit 15% DPH. Za zlikvidování neplatí nic. Je to jeden z důvodů, proč se tolik jídla vyhazuje.
Obsah kontejnerů je však majetkem města, takže jejich vybírání může být bráno jako krádež, což je hlavní kámen úrazu.
Pro někoho možná nechutné, pro jiné zcela běžné. Faktem zůstává, že jídlo z popelnic by nakrmilo výraznou část hladovějících. Plýtvání se občas žene až do netušených extrémů. Bojovat proti tomu ale můžete i méně nápadně – kupříkladu lépe plánovat jídelníček a dle toho nakupovat zásoby. Málokdy se pak stane, že by se vyhazovalo až příliš mnoho potravin...
Titulní foto: barfblog.com
Diskuse k článku