10 tipů, jak ušetřit na jídle
Snažíte se platit za jídlo méně, ale stále se vám to nedaří? Končí u vás potraviny často v koši? Pak se inspirujte naším článkem. Přinášíme vám deset tipů, jak šetřit ušetřit na jídle a zároveň si dopřávat stále kvalitní potraviny.
1. Dělejte si nákupní seznamy
Než se vydáte na pravidelný nákup, podívejte se, co vám doma skutečně chybí. Možná jste si zvykli kupovat některé potraviny jen ze zvyku. Právě proto se vám doma hromadí tvrdé pečivo nebo nesnězené jogurty a ušetřit na jídle se vám nedaří. Před nákupem se tedy podívejte do lednice a spíže, co v nich chybí a podle toho nakupujte.
2. Plánujte, co budete jíst
Vaříte jen o víkendu, nebo jste zvyklí servírovat rodině každý den teplé večeře? Pokud ano, pak si vyhraďte na začátku každého týdne chvíli a popřemýšlejte, co budete vařit. Nechte si i plonkové dny, které vyplníte večeří z mrazáku nebo obědem, který zbyl od neděle. Plánování zahrňte do vaší strategie, jak ušetřit na jídle.
3. Choďte na nákup s taškou
Pokud při nákupu spoléháte jen na igelitové tašky z obchodu, pak svůj rozpočet nesmyslně zatěžujete. Většina řetězců už výdej tašek zpoplatnila a jejich cena začíná na dvou korunách. Připadá vám to jako směšná částka? Pak počítejte se mnou. Řekněme, že do obchodu chodíte dvakrát týdně. Při každém nákupu si vyžádáte tři tašky. V součtu to znamená téměř šest set korun za rok. Není to zbytečné? Místo toho si pořiďte bavlněnou tašku nebo síťovku, kterou mějte stále při ruce. Pokud jezdíte na nákup autem, můžete si v kufru nechávat skládací přepravní bedýnky. Je to snadný způsob, jak šetřit přírodu i vaší peněženku.
4. Nevyhazujte jídlo
Vyhazujete doma často potraviny? Pak si zkuste na papír psát, co nejčastěji končí v koši. Možná zjistíte, že už vám potřetí zplesnivěla okurka nebo zhnědly banány. Efektivní tip, jak ušetřit na jídle, je dělat si přehledné seznamy. Zužitkujte pak vždycky to, co má nejkratší expirační dobu. Pečivo můžete zamrazit, vyrobit z něj krutónky nebo rozemlít na strouhanku. Pomačkané ovoce lze rozmixovat do koktejlu. A zelenina zase vždy najde využití v salátu nebo polévce. Stanovte si doma jasné pravidlo – jídlo se nevyhazuje - a dodržujte ho!
5. Kupujte chytré potraviny
Balíček tortill vystačí na jednu večeři. Oproti tomu jedno kuře vás dokáže nasytit po čtyři dny. Nevěříte? Kuře naporcujte a z kostí udělejte silný vývar. Polovinu využijte na polévku a druhou na zeleninové rizoto. To jsou dvě jídla. Maso rozdělte na dvě poloviny a použijte na oblíbený pokrm. Snadným tipem, jak ušetřit na jídle, je kupovat chytré potraviny, které nasytí. Platí to například pro opomíjené luštěniny. Fazolový guláš, stejně jako arabský cizrnový hummus vám na dlouhé hodiny odloží pocit hladu.
6. Řiďte se ročním obdobím
Víte, jak sestavují jídelníčky v nejlepších restauracích? Podle sezóny. Zahrajte si doma na špičkovou restauraci a nakupujte podle ročního období. Co to v praxi znamená? Na jaře je levný pórek, špenát nebo ředkvičky. Udělejte si lehký salát, špenátový závin nebo ředkvičkovou pomazánku. Zima naopak patří těžší kořenové zelenině. Zařaďte do jídelníčku boršč nebo celerové hranolky. Zelenina vypěstovaná mimo sezónu nemá obvykle žádnou chuť. V zimě proto nekupujte čerstvá rajčata, ale dejte přednost plechovce krájených rajčat. Je to snadný způsob, jak ušetřit na jídle.
7. Nechoďte jen do supermarketů
Nechoďte nakupovat jen do supermarketů. Najdete v nich sice vše na jednom místě, často ale na úkor kvality. Pokud to vaše město nabízí, choďte jednou týdně na trh, kde nakoupíte čerstvou zeleninu i ovoce přímo od pěstitelů. Pro rýži, kokosové mléko nebo jiné potraviny z východu se vydejte na asijskou tržnici. Nachází se obvykle ve větších městech. Ceny jsou zde i o polovinu menší než ve velkých obchodech, a tak se nákup jednou za čas opravdu vyplatí. Využít můžete i místní pěstitele a chovatele. Med od včelaře bude chutnat lépe než z velkého řetězce. Můžete si ho navíc nakoupit do zásoby. Přemýšlejte o tom, co a kde kupujete, je to klíč, jak ušetřit na jídle.
8. Ukliďte vaši lednici i mrazák
Dbáte na čistou domácnost? Pak byste neměli zapomínat na lednici a mrazák. Nejedná se o to, v jakém stavu se nachází, ale co v nich najdete. Vyjmenujete alespoň přibližně, co v nich momentálně máte? Pokud ne, tak přehodnoťte ukládání potravin. Lednici rozdělte na sektory, jeden věnujte zelenině, druhý mléčným výrobkům, třetí krabičkám s nesnězenými potravinami a tak dále. Rozmístění dodržujte a posunujte dopředu potraviny, které mají nižší datum spotřeby. Stejný systém dodržujte i v mrazáku. Pořiďte si barevné sáčky a popisovací fixy. Každou potravinu pečlivě označte a uložte. Pokud máte velký mrazák, veďte si seznam. Potraviny v mrazáku pravidelně obměňujte, abyste zaručili jejich čerstvost.
9. Sázejte na zahrádce i na balkónu
Pokud máte rádi čerstvé ovoce a zeleninu, pak nespoléhejte jen na nabídku obchodů. Nejjednodušší to mají majitelé skleníků a zahrádek, kteří mohou sklízet plody i časně zjara nebo na podzim. Sázet můžete ale i pokud bydlíte v bytě. Začněte s bylinkami, které nezaberou téměř žádné místo. Vyhraďte si na okně místo pro bazalku, petržel, rozmarýn a tymián. Při vaření přijde vhod také domácí chilli. Domácí bylinky jsou snadným způsobem, jak šetřit a zároveň vylepšit chuť každého jídla.
10. Pečte si vlastní chleba
Základem většiny jídelníčků je pečivo. Pokud máte rádi stále čerstvé pečivo, nemusíte kvůli tomu pokaždé vyrážet do obchodu. Upečte si doma vlastní chleba, který vydrží čerstvý i týden. Naučte se dělat i vlastní jogurt. Příprava zabere jen několik minut a je to jednoduchý způsob, jak šetřit na jídle. Doma si můžete vyrobit i vlastní kořenící směsi. Vydrží vám čerstvé několik měsíců a vy si můžete ze seznamu odškrtnout další potravinu, kterou potřebujete koupit.
Diskuse k článku