6 tipů, jak snížit spotřebu elektrické energie
Situace na trhu s energiemi je kritická a cena elektřiny prudce roste. Hluboko do peněženky tak bude muset letos sáhnout téměř každý. Najít levného dodavatele elektrické energie je navíc v současné době nadlidský úkol. Snížit výdaje za elektřinu však můžete i vlastním přičiněním, stačí jen podniknout pár kroků, které přispějí k (často citelnému) snížení spotřeby. Přinášíme 6 tipů, jak ušetřit.
1. Investujte do úsporných spotřebičů
V domácnostech používáme desítky nejrůznějších spotřebičů. Právě ty dohromady spotřebují většinu elektrické energie. Čím úspornější jejich provoz bude, tím méně za elektřinu zaplatíte. Výměnou všech spotřebičů za energeticky úsporné můžete snížit výdaje o desítky procent. Při nákupu pračky, myčky, sušičky, digestoře, televize, počítače a dalších žroutů energie studuje energetické štítky. Během vteřiny zjistíte, kolik energie spotřebují za daný čas nebo cyklus a snadno si propočítáte, kolik výměnou ušetříte.
2. Pračku, sušičku nebo myčku nezapínejte poloprázdnou
Nejnovějším modely praček, sušiček i myček jsou vybavené speciálními senzory, které dokážou zjistit množství vloženého oblečení nebo nádobí. Pokud máte spotřebič staršího data výroby, bude používat stejné množství vody bez ohledu na objem vložených předmětů. Ani chytré spotřebiče se však nevyplatí zapínat poloprázdné. Energie spojená s provozem a ohřevem vody či vzduchu totiž vždy spotřebujete podstatně více, než kdybyste zapnuli jednou zcela naplněný spotřebič. Místo zapínání poloprázdné pračky každý den spusťte prací cyklus třeba až po třech dnech, kdy bude kapacita bubnu plná. Uvidíte, že se tato změna na vyúčtování za elektřinu pozitivně podepíše.
Elektrický bojler – oblíbená metoda ohřevu vody
Elektrické topení do koupelny – otopný žebřík, podlahové topení a další možnosti
3. Energeticky náročné spotřebiče zapínejte v nízkém tarifu
Pokud využíváte elektrický bojler nebo topný systém na elektřinu, máte nárok na dvoutarifní sazbu. Během nízkého tarifu ale můžete využívat jakékoliv spotřebiče, a provozovat je tedy levněji. Zjistěte si u svého dodavatele, v jakých časech spotřebováváte energii právě v nízkém tarifu. V něm pak zapínejte energeticky náročné spotřebiče jako pračky nebo trouby. Pokud je nízký tarif zejména v nočním období, můžete na spotřebičích nastavit odložený start. Sami se zapnout ve stanovený čas, a to třeba i ve chvíli, kdy budete spát.
4. Při vaření v hrncích používejte poklice
Spoustu energie spotřebujete v kuchyni. Sporáky a sklokeramické desky jsou energeticky náročné, spotřeba však závisí i na způsobu využití. Pokud budete vařit v hrncích, používejte poklice. Teplo zůstane v hrnci, voda se nebude ochlazovat vzduchem a na ohřev vody tak zužitkujete méně elektřiny. Naučte se také pracovat se zbytkovým teplem – spotřebič vypněte ještě před dokončením pokrmu. Sporák i trouby zůstanou horké ještě dlouhé minuty potom, co spotřebiče vypnete, a tak můžete pokrmy dokončovat „zadarmo“.
5. Elektrické přístroje vytahujte ze zásuvky
Elektrické přístroje spotřebovávají energii i ve stand-by neboli šetrném, pohotovostním režimu. Spotřebují jí málo, při zapnutí mnoha spotřebičů po celý rok však není zužitkovaná energie zanedbatelná. Proto nabíječky, monitory, tiskárny a další přístroje vytahujte ze zásuvky, případně je vypínejte hlavním spínačem, který uzavře elektrický okruh (typicky bývá u tiskáren nebo PC zdrojů). Spotřebiče v pohotovostním režimu jsou neustále připravená na okamžitý provoz, a tak elektřiny neustále „sosají“. Jejich zapnutí má význam jen u těch přístrojů, které používáte opravdu často.
6. Topíte na elektřinu? Snižte pokojovou teplotu
Mnohé domácnosti využívají pro vytápění jako hlavní zdroj energie elektřinu. Ať už máte elektrické podlahové topení, elektrické přímotopy nebo jiné zdroje tepla, zamyslete se, jestli v zimě prostory zbytečně nepřetápíte. Průzkumy totiž ukázaly, že větší část českých domácností nastavuje termostat na zbytečně vysoké teploty. V zimě nepotřebujete topit na 25 °C, optimální hodnota je kolem 21 °C. Pokud jste na chlad zvyklí a nevadí vám doma chodit v teplejším období, nebojte se teplotu snížit až na 19 °C. S každým stupněm dolů cena za spotřebu energie prudce klesá.
Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku