Typy stropních konstrukcí: dřevěné, železobetonové a ocelové stropy
Z hlediska materiálu patří k základním typům stropních konstrukcí ty dřevěné. Dřevo se ve stavebnictví používá odnepaměti a jeho využití pro…
Stropy jsou základem každé stavby, ať už jde o rodinný dům, bytovou jednotku, chatu, chalupu či garáž. Tyto vodorovné nosné konstrukce mají za úkol rozdělit prostor na jednotlivá podlaží a zabezpečit vyztužení objektu. Pro zhotovení stropů se používaly a používají nejrůznější materiály, které se liší vlastnostmi a jejich výběr závisí i na způsobu využití. Doplňte si stavební vzdělání a přečtěte si základní informace o dřevěných, železobetonových a ocelových stropech. Nabyté vědomosti zužitkuje při realizaci novostavby i rekonstrukci.
Dřevěné stropy – dobrá volba pro menší typy staveb
Z hlediska materiálu patří k základním typům stropních konstrukcí ty dřevěné. Dřevo se ve stavebnictví používá odnepaměti a jeho využití pro zhotovení stropů roste se zvyšujícím se zájmem o dřevostavby.
Hlavní předností dřevěných stropů je snadná montáž, dostupná cena, a především nízká plošná hmotnost, díky které nedochází k přetěžování svislých konstrukcí. Dřevěné stropní konstrukce se realizují zejména u menších typů staveb, ať už jde o chaty, chalupy, přístřešky či garáže. Hodí se i pro realizaci menších rodinných domů. Stropy ze dřeva však mají řadu nevýhod, se kterými je třeba předem počítat. I při kvalitním ošetření mají malou požární odolnost, nejsou dostatečně tuhé a při nadměrném zatížení se mohou prohýbat. Chemická ochrana a impregnace pro ochranu před škůdci a hnilobou je nutná, což cenu za realizaci prodražuje.
Nosná konstrukce je tvořena dřevěnými trámy vzdálenými od sebe přibližně 1 metr. Stropnice ze dřeva se za účelem zvýšení stability upevňuje do zdiva pomocí ocelových kotev. Na druhé straně je nepřípustné těsné zdění, kolem trámu musí být vzduchová mezera široká alespoň 5 cm.
Železobetonové stropy jsou v současné době nejrozšířenější
Druhým typem stropních konstrukcí jsou železobetonové. Ty se v současné době v oblasti stavebnictví používají nejčastěji a existuje jich několik typů, které si podrobně představíme v samostatném článku. Proč se stropy ze železobetonu používají tak často? Hlavním důvodem jsou dobré vlastnosti v kombinaci s přijatelnou cenu. Stropy jsou odolné, snesou velké zatížení, jsou tuhé a vyznačují se vynikající požární odolností.
Železobetonové stropní konstrukce jsou však poměrně těžké, a tak se používají jen na velmi stabilní a odolné svislé konstrukce. Vysoká hmotnost stropů souvisí v případě monolitických stropů s náročnější montáží, což cenu za realizaci prodražuje. Ani pokládka prefabrikovaných stropních dílů se neobejde bez použití těžké techniky. V případě realizace monolitických stropů je pak nezbytná technologie pro betonování přímo v místě stavby.
Ocelové stropy snesou i nadměrné zatížení
Třetím nerozšířenějším typem stropních konstrukcí jsou ocelové. Používají se zejména v oblasti průmyslové výstavby, v místech s velkým rozpětím a požadavkem na velké zatížení. Stropy z oceli se realizují buď pomocí tradičních ocelových nosníků, nebo v kombinaci nosníků, ocelových plechů a železobetonových desek. Ve srovnání s železobetonem mají ocelové stropy horší akustické vlastnosti, a tak nejsou vhodné například při realizaci bytových domů nebo vícepodlažních rodinných domů. Hlavní nevýhodou ocelových stropů je vysoká cena, proto se takové řešení využívá především u staveb se specifickými požadavky. Aby ocelový strop dlouho vydržel, je potřeba je chránit ucelených systémem protikorozní ochrany.
Při realizaci rodinného domu s velkou pravděpodobností sáhnete po železobetonových stropních konstrukcích. Mají dobré vlastnosti a zejména v případě prefabrikovaných typů je jejich montáž snadná a rychlá. Na výhody a nevýhody prefabrikovaných i monolitických stropů (a jejich kombinace) se zaměříme v pokračování našeho článku:
SROVNÁNÍ MONOLITICKÝCH A PREFABRIKOVANÝCH STROPŮ
Čtěte také:
Diskuse k článku