Porovnání monolitických a prefabrikovaných železobetonových stropů
Stropy z železobetonových konstrukcí se v soudobém stavebnictví používají nejčastěji. Uživatelům přináší řadu výhod, ať už jde o velkou odolnost,…
Pokud plánujete realizaci jakékoliv stavby, možná zvažujete, pro jaký stropní systém se rozhodnout. V předchozím článku jsme se obecně věnovali základním typům stropních konstrukcí podle použitého materiálu. Nyní se podrobněji zaměříme na stropy železobetonové a jejich rozdělení. Seznamte se s hlavními výhodami monolitických i prefabrikovaných železobetonových stropů a vyberte takové, které budou vašim představám a požadavkům nejlépe vyhovovat.
DÁLE NA TÉMA: TYPY STROPNÍCH KONSTRUKCÍ
Železobetonové stropy jsou ve stavebnictví rozšířené
Stropy z železobetonových konstrukcí se v soudobém stavebnictví používají nejčastěji. Uživatelům přináší řadu výhod, ať už jde o velkou odolnost, tuhost, možnost tvarování či požární odolnost. Protože se svislé konstrukce staveb vyznačují také dobrou odolností a únosností, nevadí ani vyšší hmotnost železobetonových stropů. Existuje hned několik typů – monolitické, prefabrikované a jejich kombinace.
Monolitické železobetonové stropy
Hlavním rysem monolitických stropů je proces jejich realizace, která spočívá v betonování do bednění přímo v místě stavby. Realizace takových stropů je však náročná technologicky i časově. Při betonování je navíc potřeba dodržet technologické přestávky, s čímž se zvyšuje riziko chyb a následných problémů. Zejména v zimním období je realizace takových stropů náročná či dokonce nemožná, což se týká obecně betonování v zimě.
Monolitické železobetonové stropy se však dají snadno tvarovat, a tak se používají u architektonicky specifických typů staveb nepravidelného tvaru. Monolitické stropy dobře přenáší zatížení do nosných podpor a vynikají stabilitou a tuhostí celého objektu. U monolitických stropů dochází k dokonalému ztužené celé budovy, a to v obou směrech. Konstrukce lze také upravit podle zatížení bez ohledu na skladebný systém, čímž se variabilita stropního systému podstatně zvyšuje.
Železobetonové stropy prefabrikované
Zejména v oblasti bytové výstavby evidujeme zvýšený zájem o realizaci prefabrikovaných stropů. Nosnou část stropů tvoří stropní panely, které se ukládají na protilehlé stěny, případně průvlaky. Velkou výhodou je rychlost montáže a menší požadavky na strojní vybavení. Protože odpadá betonování přímo v místě stavby, je možné stropy pokládat zpravidla i v zimním období. Dodržení technologických postupů je jednodušší, a tak jde o ideální variantu v případě svépomocné stavby. S vysokou hmotností panelů však souvisí i náročnější manipulace a vyšší náklady na dopravu.
Kombinace monolitických a prefabrikovaných stropů
Skvělými vlastnostmi se vyznačují zejména prefabrikované monolitické stropy ze železobetonu, které kombinují výhody obou typů. Konstrukce se skládá z prefabrikované části, která nahrazuje funkci skrytého bednění. Odpadají tak problémy se zhotovením pracného bednění, které dobu výstavby prodlužuje.
Nejčastěji se setkáte s kombinací v podobě stropů z nosníků a vložek. Mezi nosník se vkládají stropní vložky z různých materiálů, například keramiky či betonu. Jakmile jsou stavební prvky vyskládané, strop se vybetonuje. Takové řešení podstatně snižuje náklady na dopravu těžkých prefabrikovaných stropů a usnadňuje manipulaci. Bez betonování na stavbě se však v tomto případě neobejdete.
Ať už se rozhodnete pro železobetonové stropy monolitické, prefabrikované, nebo vsadíte na kombinaci obou přístupů, věnujte pozornost výběru materiálu. Ten zásadním způsobem ovlivňuje životnost i vlastnosti celé stropní konstrukce a je předpokladem pro bezproblémovou funkčnost a trvanlivost.
Čtěte také:
Diskuse k článku