Jak postupovat při rekonstrukci historické chráněné budovy
Pokud se chystáte kupovat starý historický objekt nebo se pouštíte do rekonstrukce domu v historické části města, je možné, že bude památkově chráněný. V takovém případě budete muset postupovat ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Stavební zásahy do chráněných staveb se neobejdou bez náročného zařizování, podávání žádosti na příslušné úřady a provedení prací v souladu s požadavky památkářů. Jak tedy postupovat při rekonstrukci historické chráněné budovy? Právě na to se podrobněji zaměříme.
Zjistěte, jestli je stavba památkově chráněná
Než se vrhnete na stavební úpravy starého domu nebo jiné stavby, zjistěte si, jestli není památkově chráněná. Národní památkový ústav (NPÚ) má na svých webových stránkách Památkový katalog a provozuje i Geoportál památkové péče. Jedná se o rozsáhlé databáze, které shromažďují informace o všech chráněných stavbách. Během pár kliknutí tak zjistíte, jestli se některá z forem památkové ochrany týká i vás.
Individuální a plošná ochrana
Státní památková péče usiluje o zachování historického dědictví pro budoucí generace, a tak cenné stavby a areály chrání jako nemovité kulturní památky, některé jako národní kulturní památky. Na vybrané konkrétní stavby platí individuální ochrana. U nich je třeba s památkáři konzultovat jakoukoliv změny včetně běžných úprav či údržby.
Dalším typem je plošná ochrana, která se vztahuje na hodnotná historická města, vesnice i části krajiny. Stavby se pak nachází v městské, vesnické nebo krajinné památkové zóně, případně v památkových rezervacích. I v takovém případě se na stavby v těchto zónách vztahuje ochrana a spolupráce s NPÚ je nezbytná. Pokud tak vlastníte dům či byt v historickém jádru města s plošnou ochranou, budete se muset při rekonstrukcích a stavebních úpravách na památkáře obrátit i vy.
Rekonstrukce chráněné stavby – jak postupovat
Pokud jsou v databází památkové péči nalezli svůj dům, budete se při rekonstrukci muset řídit pokyny NPÚ. I když se památkáři snaží majitelům budov proces úprav co nejvíce usnadnit, počítejte s velkým papírováním a časovou náročností. Postup rekonstrukcí by měl být následující:
1. Kontaktujte památkáře z NPÚ
Památkáři z Národního památkového ústavu poskytují odborné konzultace zcela zdarma. Před plánovanou rekonstrukcí chráněné budovy se tak obraťte na příslušnou pobočku a domluvte si s památkářem schůzku. Nejlepší je, pokud si vaši stavbu osobně prohlédne a informuje vás o obecných zásadách památkové péče. Pomůže vám také najít vhodné řešení technického i estetického spojení požadavků s vašimi záměry.
2. Podejte žádost na úřad, pod který spadáte
Na obecní úřad s rozšířenou působnosti (magistrát či městský úřad) musíte podat žádost o vydání závazného stanoviska k zamýšleným pracím. Předložíte zde své záměry a plánované stavební úpravy. Úřad si následně od NPÚ vyžádá písemné vyjádření k navrhovaným úpravám. S pracemi rozhodně nezačínejte před vyjádřením úřadů, vystavujete se riziku velmi vysokých pokut.
3. Závazné požadavky Národního památkového ústavu
Před tím, než památkář z NPÚ vypracuje odborné vyjádření, ve většině případů navštíví objekt a na místě pořídí dokumentaci. Pokud jste využili bezplatné konzultace, bude pravděpodobnost úspěchu mnohem vyšší. Odborník z NPÚ má na vypracování posudku 20denní lhůtu. V některých případech, zejména u rozsáhlých komplexů a složitějších staveb, může být prodloužena.
4. Začněte s rekonstrukcí a řiďte se požadavky
Pokud dojde ke schválení vašich záměrů, můžete se pustit do práce. Vždy přitom musíte postupovat přesně podle odborného posudku, který často uvádí i potřebu používat konkrétní stavební materiály nebo zakazuje výměnu původních dřevěných oken za plastová. Stavební firma musí postupovat v souladu se schválenou dokumentací. Pokud by se při kontrole zjistilo pochybení, hrozí pokuta ve výši až 2 miliony korun. V lepším případě vás pokuta nepostihne, stejně ale budete muset celou práci předělávat.
Výměnu tradičních oken za plastová vám památkáři jen tak neschválí.
Rekonstrukce a stavební úpravy památkově chráněných budov jsou komplikované, památkáři však nechtějí majitelům budov zbytečně házet klacky pod nohy a snaží se jim pomáhat. Pokud budete s Národním památkovým ústavem úzce spolupracovat, docílíte požadovaného úspěchu v přijatelné lhůtě.
Další články, které naše čtenáře zajímají:
Diskuse k článku