Se snadnou výrobou domácí zmrzliny pomohou zmrzlinovače
I když jsou tropy za námi, tak dobrou zmrzlinou určitě nikdo nepohrdne. A protože jí není nikdy dost, vyplatí se zkusit její výrobu doma. V mrazničce jí tak budete mít tolik, kolik si zamanete a hlavně budete přesně znát všechny použité suroviny a ingredience. Na trhu jsou dostupné levné i dražší varianty. Při výberu záleží na tom, jak moc jste nároční, kolik chcete investovat a jaké máte požadavky na funkce.
Domácí výroba zmrzliny ve zmrzlinovači už není ničím neobvyklá, jen je potřeba vychytat ji do detailu, aby byla výsledkem neopakovatelná dobrota. K tomu pomůže právě zmrzlinovač, s nimž bude studený dezert jedinečným zážitkem.
Mix do zmrzlinovače dle vlastní chuti
Proč si vůbec domů pořizovat dalšího pomocníka v podobě zmrzlinovače? Jakmile si stroj na přípravu zmzliny oblíbíte, určitě jej nenecháte zahrabený ve skříny pod nánosem prachu. V okamžiku, kdy se se zmrzlinovačem spřátelíte, začnete vymýšlet nové variace na obvyklé zmrzliny a budete se snažit připravit zcela originální chutě. Zmrzliny i sorbety lze ve zmrzlinovači připravit na tisíc způsobů, ať už kaloricky vydatné, ve zdravějších obměnách nebo se základem z alkoholu pro večírky.
Rozdil mezi zmrzlinami připravenými bez moderní techniky je na výsledku poměrně znatelný a fajnšměkři jej poznají okamžitě: výsledný produkt není tak vláčný a našlehaný.
Princip zmrzlinovače
Ptát se, jak věci fungují, je základ. U zmrzlinovače je tomu následovně: z jednotlivých ingrediencí vytvoříte hmotu, jenž vlijete do zmrzlinovače. Ta se současně s pomalými pohyby metliček bude chladit až na nejnižší možnou teplotu, která závisí od výkonnosti přístroje. Trik spočívá v tom, že se chladí postupně a netvoří se tak krystaly, jako tomu bývá v případě, že vše jen vložíte do mrazničky.
Existují dva typy zmzlinovačů:
- V prvním případě se musí zmrzlinovač nechat namrazit, případně se do něj vkládají vložky. Je třeba jej připravit dopředu (v ledničce bývá uložen až na 24 hodin) a zvládá zpracovat jen jednu dávku. Tyto druhy jsou ty nejdostupnější.
- Dražší zmrzlinovače jsou vybaveny kompresorem. Pohodlnější varianta však vyjde na více peněz. V krátkém čase připravíte více zmrzliny, hodí se i pro ty, kdo chtějí vyrábět ve větším.
Metlyzmrzlinovačů se v nádobách starají o neustále promíchávání a zjemnění. Pokud se vám nebude pozdávat výsledná konzistence, pak nezdar hned nesvalujte na nesprávný zmrzlinovač – cesta k dokonalé pochoutce je dlouhá a skrývá se v poměru přísad a v jejich kvalitě.
Rozdíly mezi zmrzlinovači
Jak už bylo zmiňováno, hlavním rozdílem je způsob mražení. Dále se levné od dražších liší použitým materiálem nejen pro obal, ale také pro vnitřní součástky. Plastové metličky sice svou práci odvedou, za to budou ale rychleji opotřebované. Rozdíl bývá také ve velikosti nádoby - tu vybírejte nejen podle počtu strávníků, ale i podle velikosti mrazáku, aby se do něj snadno vešla.
Ve zmrzlinovači lze připravit i krémovou zmrzlinu
Krémová zmrzlina tak není nesplnitelný sen. Základem je samozřejmě mléko a smetana, pto zdravější varianty však lze používat tvaroh a přírodní sladidla, jako med nebo stévii.
A jak se pohybují cenově? Ty nejlevnější seženete od sedmiset korun, na vybavenější je třeba připravit si od patnácti stovek až po deset tisíc, což už jsou ale přístroje poloprofesionální.
Diskuse k článku
Jiřina Šlampiaková
Jana