Domácí pekárna nemusí sloužit jen pro pečení chleba
Není tomu tak dlouho, co byly stránky novin plné zpráv o rozmrazovaných polotovarech, jenž nám hypermarkety (ale nejen ty) servírují jako čerstvě upečené. Populární se i díky tomu staly domácí pekárny, s kterými máte proces přípravy chleba stále pod kontrolou včetně výběru těch nejkvalitnějších surovin. Sliny na domácí chléb se ale budou sbíhat i kvůli tomu, že jeho přípravou provoníte celý byt.
Není nad čerstvě upečený chléb. Domácí pekárna ale dokáže mnohem více. Můžete v ní připravovat celou řadu dalších dobrot, jako j třeba těsto na pizzu či marmeláda. Jak už to tak ale bývá, kromě pozitiv existují i negativa a kritika se snesla i na tyto oblíbené domácí pomocníky.
Domácí pekárna není složitá
Domácí pekárna je poměrně jednoduché zařízení – disponuje nádobou s nepřilnavým povrchem, dvěma hnětacími háky a topnou spirálou. Díky tomu se nemusíte bát ani obsluhy, z nabídky totiž vyberete přesně ten program, který je potřeba – podobně jako je tomu u mikrovlnky či pračky. Návody na přípravu pečiva většinou už najdete přiložené, nepřeberné množství je také v online kuchařkách, kde nechybí ani rady a užitečné tipy. Postupem času ale sami přijdete na to, jak na přípravu toho nejlepšího bochníku.
Jak vybrat domácí pekárnu
- podle velikosti: potřebujete nakrmit jen malou rodinku? Pak vám bude stačit přístroj na výrobu půl kilového chleba. Ty největší pak najednou zvládnou připravit až dvě kila pečiva. Nelekejte se, že u menších najdete jen jeden hnětací hák a u větších dva – na malé množství postačí totiž jen ten jeden. Nenechte se ale oklamat velikostí pekárny, vždy kontrolujte objem nádoby!
- podle programů: pekárna neslouží jen pro pečení chleba. Ačkoliv většina programů je právě k tomuto účelu (příprava chlebu celozrnného, světlého, sladkého, toustového, rychlá příprava…), využít ji můžete například pro přípravu marmelády, těsta na pizzu nebo pro opékání.
-
frekvence používání: pokud budete pečivo připravovat jen jednou za čas, pravděpodobně se vám nevyplatí investovat do drahých zařízení. Nejlevnější domácí pekárny pořídíte od patnácti stovek, ty nejpropracovanější pak dosahují na cenu až k pěti tisícům.
Proč domácí pekárnu raději nepořizovat?
Často se objevují názory, že připravit chléb kvalitní s nutričně vyváženými hodnotami v domácí pekárně nelze. Při přípravě je podle pekařů stěžením bodem odhad správného poměru kvásku a také teplotní křivka, jenž při pečení kolísá. I když se naučíte pracovat s kváskem, onu teplotní křivku domácí pekárna jednoduše nezvládá. Jiná je potom struktura i vůně, takže výsledek může mít spíše podobu nepovedené buchty. V případě používání kupovaných směsí v pytlíku pak už ztrácí smysl i argumenty ohledně zdravějšího pečiva.
Pro ty, kdo rádi pečou a připravují domácí pochutiny, je domácí pekárna jistě skvělým pomocníkem. Kvůli velikosti ale aspiruje na jeden z těch spotřebičů, na něž po čase začne sedat prach…
Diskuse k článku
Lucy