Samonivelační stěrka pomůže při vyrovnávání podlahy
Před pokládkou dřevěné, PVC, vinylové nebo jiné podlahy je třeba důkladně vyrovnat povrch. Většina podlahových krytin totiž věrně kopíruje tvar podkladní vrstvy, a tak by případné výčnělky nebo nerovnosti způsobovaly velké problémy. Aby byl betonový podklad dokonale rovný, je namístě použít kvalitní samonivelační stěrku, která se postará o zarovnání drobných nerovností. Jak vybrat samonivelační stěrku a na co si při práci s ní dát pozor?
Samonivelační stěrka – základní charakteristika
Samonivelační stěrka je běžně používaný stavební materiál, který slouží k vyrovnávání různých typů ploch. Nejčastěji se používá právě k vyrovnávání podlahy. Obvykle se prodává v sypké směsi, která se smíchá s vodou, a tak vytvoří tekutou směs, s níž se snadnou pracuje a která se rozlije do všech stran. Samonivelační stěrky zpravidla rychle tuhnou, a tak je nezbytné pracovat s nimi precizně, ale rychle. Výhodou stěrek je také rychlé vytvrzení – obvykle je podlaha po aplikaci stěrky pochozí za den od aplikace.
Typy samonivelační stěrky podle použitého pojiva
Na trhu se setkáte s několika typy samonivelačních stěrek, které se liší zejména použitým pojivem. Nejrozšířenějším typem jsou cementové stěrky, které jsou cenově nejdostupnější a nejpoužívanější. Méně používané jsou anhydritové samonivelační stěrky, které jsou dražší, ale přináší řadu výhod. Na rozdíl od cementových stěrek u nich během vytvrzení nedochází ke smršťování. Hodí se proto na problémové podlahy, kde může použití standardních cementových stěrek způsobovat problémy.
Samostatnou kategorii tvoří epoxidové samonivelační stěrky, které jsou určené pro speciální aplikace. Díky vysoké odolnosti a možnosti vysokého zatížení se používají obvykle v oblasti průmyslu. Jejich cena je velmi vysoká, proto se aplikuji v co nejmenší vrstvě obvykle na tlustší vrstvou obyčejné cementové stěrky.
Přečtěte si, jak opravit betonovou podlahu
Pozor na aplikační tloušťku stěrky
Před vyrovnáváním podlahy pomocí samonivelační stěrky byste si měli promyslet, jak tlustou vrstvu vyrovnávacího materiálu budete potřebovat. U výrazně nerovných podlah budete muset pravděpodobně použít silnější vrstvu samonivelační stěrky. Při výběru materiálu si vždy zjistěte, jakou maximální tloušťku vrstvy je možné aplikovat. Pro vyrovnání drobných nerovností se používají tenkovrstvé nivelační stěrky, které jsou určené pro aplikace do 1 cm tloušťku.
Přirozená tloušťka stěrky po rozlití bývá obvykle kolem 3 až 4 mm. Právě od této tloušťky se projevuje samonivelační schopnost materiálu, tedy že se sama rozlije do okolí a podklad vyrovná. Potřebujete-li vytvořit silnější vrstvu, použijte samonivelační stěrku vhodnou i pro vyšší vrstvy. Ta má zpravidla větší hrubost zrna, snadno se aplikuje a nepraská ani při vrstva kolem 3 cm. Takové stěrky využijete například v případě, potřebujete-li do podkladu zalít otopné kabely pro podlahové vytápění.
Nezapomeňte na pečlivé zaměření podlahy
Před samotnou aplikací samonivelační stěrky byste si měli důkladně naměřit podlahu a zaznačit na ní tzv. nivelační značky. Použijte vodováhu či laserový zaměřovací přístroj a na stěnách si označte rovinu např. tužkou, praktičtějším řešením je však navrtání vrutů do požadované úrovně. Při lití stěrky tak budete mít přehled o tom, v jaké výšce se vrstva nachází a kolik materiálu je třeba v dané části místnosti přidat. A jakým způsobem provádět samotnou aplikaci samonivelační stěrky? Na to se podrobněji zaměříme v pokračování článku.
NÁVOD NA POUŽITÍ SAMONIVELAČNÍ STĚRKY
Nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku