Návod na použití samonivelační stěrky
Pokud se již orientujete v jednotlivých typech samonivelačních stěrek a způsobu jejich využití, můžete se pustit do vyrovnávání podlahy. Díky tomu, že mají samonivelační stěrky schopnost rozlít se do okolí, je práce se samonivelační stěrkou vcelku jednoduchá. Přesto je zapotřebí dodržet základní pracovní postupy a zaměřit se také na přípravu podkladu.
DÁLE NA TÉMA: VÝBĚR SAMONIVELAČNÍ STĚRKY
Příprava podkladu před aplikací stěrky
V první řadě byste měli zkontrolovat kvalitu podkladové vrstvy a před aplikací samonivelační stěrky ji očistit a případně napenetrovat. Pokud jsou nerovnosti opravdu výrazné, je dobré vyrovnat podlahu silnější vrstvou hrubší stěrky a následně dorovnat tenkovrstvou stěrkou. Podlahu je třeba také pečlivě naměřit a zaznačit požadovanou výšku vrstvy. Povrchu nesmí být špinavý, mastný či mokrý. Zbytky lepidla a či původní barvy je třeba odstranit přebroušením, až poté je možné vrstvu napenetrovat a následně nanést samonivelační vrstvu.
V zimě se do vyrovnávání podlahy raději nepouštějte
Podobně jako u většiny stavebního materiálu je třeba i při práci se samonivelační stěrkou dodržet doporučené teploty aplikace. Stěrky byste měly na podlahu nanášet při teplotách cca 5 až 30 °C. V zimě, kdy teploty klesají pod uvedenou teplotní hranici, by se proto nemělo vyrovnání podlah provádět. Totéž platí během horkých letních dnů, kdy okolní teplota vzduchu přesahuje „třicítku“.
Čtěte také: stavební práce v zimě
Připravte si tekutou směs stěrky
Samonivelační stěrky se prodávají napytlované v sypké formě. Těsně před jejich aplikací se sypká směs smíchá s vodou v přesném poměru. Vždy dodržujte technologický postup a poměry uvedené na balení. Každý typ stěrky může mít trochu odlišné složení, a tedy i jiné poměry směsi a vody. Pokud byste přidali příliš vody, byla by stěrka moc tekutá a výsledek by nebyl uspokojivý. Přesným dodržením poměru se vyhnete problémům s aplikací, schnutím i vytvrzováním.
Aplikace samonivelační stěrky
Máte-li připravenou tekutou stěrku, pusťte se do aplikace. Samonivelační stěrka by se na podklad měla nalévat rovnoměrně v několika pruzích po ploše. Při vrstvě nad 3 mm se sama začne rozlívat do okolí a vyrovnávat. Do požadované tloušťky pak stěrku srovnejte pomocí ocelového hladítka, hotovou plochu nakonec urovnejte pomocí nivelačního (ježkového) válečku. Díky tomu se plocha odvzdušní a zabrání se vytváření bublin a póru. Máte-li v plánu vyrovnávat větší plochu podlahy, provádějte roztírání a odvzdušňování po etapách. Důležité je, aby byla stěrka stále viskózní a nezačala tuhnout.
Nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku