Rychle rostoucí dřeviny jsou ozdobou zahrady a ekologickým palivem
Přelom března a dubna je nejvhodnější dobou pro vysazování okrasných dřevin. Zatímco ovocné stromky se sází na podzim, okrasnou zahradu, dvorek nebo předzahrádku osazujte dřevinami s prvními teplejšími dny. Ideální je toto období také pro výsadbu rychle rostoucích dřevin, které spíše než pro okrasu, slouží k užitku. A dokonce se vysazují ve velkém.
Rychle rostoucí dřeviny se využívají pro osazení větších zahrad, polí nebo lánů. Důležité je ale vědět i to, že právě rychle rostoucí dřeviny jsou základem pro tolik diskutovanou biomasu.
Rychle rostoucí dřeviny – jaké druhy se hodí
Od doby, co se stala biomasa častým tématem, si odborníci kladou otázku, jaké stromy je vhodné vysazovat v našich podmínkách. Experimentovat se nevyplatí, a tak se zůstává u starých dobrých a odzkoušených topolů nebo vrb. Nový druh, jenž se rozšířil až v posledních letech, je japonský topol, který se však pěstuje povětšinou výhradně jako palivo do topení. Méně rozšířené jsou potom jilmy, pajasany, lísky, akáty a olše.
Nemusíte se bát ani toho, že by se vám pěstování stromů pro vlastní spotřebu nevyplatilo. Rychle rostoucí dřeviny neexistují jen pro velké plochy, speciální druhy jsou určené i do zahrad. Pokud máte prostor a dřevo využijete, pak neváhejte se založením malé soukromé plantáže.
Místům, kde se pěstují rychle rostoucí dřeviny jen za účelem těžení dřeva, se říká výmladkové plantáže. Z jednotlivých stromů se sklízí tzv. výmladky (silné pruty) a strom pak znovu obráží. Každý strom se takto „holí“ každé 2 až 3 roky, menší stromky pak jednou za 5 nebo 6 let. Nejrozšířenější byl tento způsob pěstování na jihu Evropy, v současnosti je ale na čele žebříčku Švédsko.
Kde pěstovat a kde ne
Pěstování „energetických rostlin“ se doporučuje jako efektivní způsob, jak využít půdu, která by jinak zůstala ležet ladem. Úspěch pěstování ovlivňuje nadmořská výška (nad 600 m.n.m se již tyto dřeviny nehodí) a dostupnost vodních zdrojů, protože potřebují dostatek vody po celou vegetační sezónu.
Jak naložit s dostatečně vzrostlými stromy
Sběr je možno provádět běžnou motorovou pilou. Sami byste ale poznali, že sklidit větší množství stromů by byla obrovská námaha. Jako malopěstitelům se ale rozhodně nevyplatí kupovat speciální velké stroje. Domácím řešením tak bývá například motorová pila upevněná na nosný rám traktoru, případně vstoupit do sdružení pěstitelů, kde jsou stroje společným majetkem. Ty umožňují slízet i pruty starší tří let, což se vyplatí ještě více.
Rychle rostoucí dřeviny jako zdroj štěpky u nás nejsou příliš rozšířené, i když je to efektní způsob, jak na topení ještě ušetřit.
Diskuse k článku
Saša
Neroste tak rychle jako ty topoly, ale na topení super. Topím doma krbovými kamny s výměníkem do radiátorů a 8m3 mi na zimu stačí. Na jaře pokácím, rozštípnu půlkou, nechám vysušit a v zimě už topím.