Dřevěné brikety – levný a ekologický způsob vytápění

Náklady na provoz domácnosti dosahují v mnohých rodinách závratných částek. Na tomto faktu se výrazně podílí i vytápění, které je možné řešit různými způsoby. Má-li být ekologický a šetrný, pak je třeba zaměřit se na materiál paliva, který je pozitivní vůči životnímu prostředí. Všechny tyto nároky plní dřevěné brikety, které spadají do kategorie obnovitelných zdrojů paliva.

Vytápění dřevem je aktuálně opět tématem odborných i laických diskuzí. Není to však nic překvapivého, protože cesty, jak šetřit nejen životní prostředí, se hledají v různých odvětvích lidského počínání. Dřevěné brikety představují princip ekologické recyklace, protože se vyrábí z odpadního materiálu, který vzniká při zpracování a úpravách dřeva. Různé třísky, piliny, úlomky a odřezky tak nachází podstatné využití.

Jak se dřevěné brikety vyrábí?

Základním mechanismem, který je při výrobě briket využíván, je lisování. Vysoký tlak dokáže jednotlivé suroviny (primárně – piliny, hobliny, oprané kůry) spojit tak, že není potřeba nějakého umělého pojiva. Celý výrobní proces začíná drcením těchto surovin na velmi jemnou směs. Ta se následně důkladně suší, aby se co nejvíce eliminovala vlhkost uvnitř. Poté už se může přejit k hlavnímu kroku, a to zmiňovanému lisování. Tím, že je toto palivo vysušeno ještě před samotným lisováním, se dosahuje koncové minimální vlhkosti (maximálně do 10 %), která je posléze hlavním aspektem hodnot výhřevnosti, což je jeden z nejvýznamnějších ukazatelů kvality daného paliva.

Dřevěné brikety a výhřevnost

Pokud jste už někdy řešili otázku, jaký druh paliva zvolit pro vytápění vašeho obydlí, jistě jste poznali, že jedním z nejdůležitějších parametrů, na který by měl být kladen důraz při výběru, je výhřevnost. Dřevěné brikety ji mají poměrně vysokou. Obvykle je výrobci garantována hodnota v průměru 17 – 20 MJ/kg.

„Výhřevnost patří mezi vlastnosti paliva a udává, jaké množství energie bude uvolněno spálením jedné jednotky (povětšinou 1 kg).“

Kde všude je možné dřevěné brikety využít?

Topení briketami nemá žádná zvláštní omezení, a tak je možné toto palivo využívat k provozu víceméně jakéhokoli topidla. Hodí se tedy pro kotle na dřevo i na uhlí, pro krby, kamna s krbovou vložkou či kotle na dřevoplyn. Obecně se ale dřevěné brikety nedoporučují pro otevřená ohniště například při založení táboráku nebo u grilování. V takovém případě mohou dřevěné brikety nepříjemně kouřit a mnohdy i zapáchat, což by bylo nepříjemné nejen pro všechny lidi okolo, ale také v rámci výsledného požitku z připravovaného jídla.

Dřevěné brikety mohou být různého druhu

Co se týče dřeva, z něhož jsou dřevěné brikety vyráběny, bývá velmi často přistupováno k využívání tvrdého dřeva z dubu a buku, a však nejvíce jsou dřevěné brikety vyráběny ze směsí, v nichž se kombinuje odpad z různých druhů dřevin. Výjimkou mohou být speciální kůrové brikety, které jsou vyráběny z prané kůry. Ty se doporučují povětšinou jako palivo pro noční režim, kdy není třeba dodávat prostoru intenzivní teplo, ale je potřeba aby vydrželo. Dřevěné brikety z kůry tedy dokážou pozvolna hořet a žhnout dlouhou dobu.

„Dřevěné brikety jsou většinou válcového tvaru.“

Dřevěné brikety versus dřevěné pelety

V poslední době je v otázce topidel často skloňován i pojem „pelety“. V čem se od sebe liší dřevěné brikety a dřevěné pelety? Především ve velikosti. Pelety jsou totiž svými rozměry podobné fazolím, jsou zmenšeninou klasických briket. Hodí se pro podpal nebo pro grilování a udržování otevřeného ohniště. Lze je tedy využívat v případech, kde by dřevěné brikety mohly zklamat.

Jak se dřevěné brikety skladují?

Je jasné, že oproti uhlí či klasickému dřevu jsou dřevěné brikety v otázce skladování a manipulace vítanějším řešením. Vybrané místo nezašpiní, nevzniká po nich odpad a při přikládání se nemusíte strachovat, že byste zaneřádili podlahu nebo sebe. Pamatujte ale, že prostor určený pro skladování by měl být:

  • suchý
  • uzavřený
  • bez působení vody či nadměrného vlhka

Kvalitní dřevěné brikety odolávají normální atmosferické vlhkosti, nevadí jim ani mráz či chlad. Vystačíte si tedy s obyčejným sklepem, kůlnou nebo zahradním domkem, který splňuje výše uvedené požadavky.

Proces topení nevyžaduje žádné speciální postupy

Dřevěné brikety zachovávají tradiční kroky, které je potřeba udělat k rozdělání a udržení ohně v topidlech. K rozhoření je tedy potřeba nechat přívod vzduchu otevřený, jakmile se dřevěné brikety rozhoří, stačí ho zavřít nebo nechat mírně pootevřený. Po několika desítkách minut přestanou dřevěné brikety hořet a přecházejí do fáze žhnutí. Takto je možné udržovat intenzivní teplo občasným přidáním nové várky paliva, otevřením přívodu a rozhořením. Jak je vidno, dřevěné brikety nejsou nijak náročné z mnoha rovin pohledu. Spálené dřevěné brikety zanechávají popel nevelkého objemu, a není tak nutné neustále řešit čištění nádoby pro odpad vzniklý hořením.

Dřevěné brikety představují aktuálně velmi vyhledávaný způsob vytápění, protože jsou poměrně levné při zachování si potřebných kvalit, kterými musí palivo disponovat. Cena se v běžných hobbymarketech a supermarketech pohybuje okolo 60 Kč za 10 kg, u přímých menších i větších výrobců pak okolo 40 Kč za 10 kg. Někteří vám při nákupu velkého množství přivezou dřevěné brikety přímo až k domu, u jiných je třeba vyřešit dovoz svépomocí, případně za něho zaplatit. Ať už si nakoupíte dřevěné brikety kdekoliv, věřte, že toto ekologické palivo vás příjemně překvapí.

 

Zajímavé tipy:

  • kvalitní dřevěné brikety se při „šoupání“ o drsný povrch drolí minimálně
  • dřevěné brikety nejlépe popíší technické parametry, a to slisování, výhřevnost, obsah popele a obsah vody
  • popel z briket je možno využít jako hnojivo na zahradě
  • dřevěné brikety by neměly naplnit prostor kamen z více jak poloviny

 



Diskuse k článku

  • Zdenek Drban

    14:13 26. 5. 2016 0
    Ahoj i my jsme začali kupovat cca před půl rokem dřevěné brikety od firmy Ekobrikety s.r.o a musím říci, že jsme spokojeni. Někomu se může zdát, že se dají sehnat brikety i levnější, ale co ta kvalita. My už rozhodně do jiných nejdeme.
  • Roman Horák

    21:53 28. 12. 2015 0
    Ahoj, musím říct, že dřevěné brikety jsou super, nejlepší je výhřevnost, protože to se se dřevem nedá srovnat, nakupujem na ekobrikety.cz a jsme spokojeni, cena je podle mě nejlepší

Dobrý kontakt k tématu

Gasterm servis s.r.o.: plynové kotle, servis a prodej
Potřebujete opravit kotel, vyčistit ho či uvést do…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Jak na výměnu vchodových dveří

Výměna vchodových dveří je určitě dobrá investice, ale klíčové je už to, jakou firmu si člověk vybere. Na trhu...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...