Zateplení snadno a rychle, to je termoizolační nátěr
Mnoho majitelů bytů a domů hledá snadno realizovatelné postupy, jimiž si dopomohou k efektivnějšímu a ekonomicky úspornějšímu vytápění. V poslední době se proto do středu pozornosti dostává také termoizolační nátěr, který lze aplikovat na vnitřní i vnější obvodové zdivo a který svým složením brání úniku tepla z objektu. Co je pro termoizolační nátěr typické a jak může v domácnosti pomoci?
Termoizolační nátěr je snadno aplikovatelný na dílčí části stavby. Proces lze přirovnat běžnému malování, oproti jiným opatřením, jejichž cílem je izolace zdí, je tak tato možnost časově i finančně mnohem méně náročná. Použijete-li ho uvnitř, pak zabráníte unikání tepla ven, naopak v létě se nebudete muset vypořádávat s vysokými teplotami uvnitř domu, protože termoizolační nátěr aplikovaný na fasádu zamezí prostupu velkého tepla do interiéru.
Základem termoizolačního nátěru jsou mikrokuličky
Základem nátěru jsou malé reflexní duté kuličky z keramického materiálu, které po nanesení na zeď a zaschnutí vytvoří souvislou vrstvu, která je schopna odrážet teplo, v případě interiérového užití zpátky do prostoru uvnitř, v případě externího užití pak do okolí. Termoizolační nátěr musí být dobře propustný, aby zdivo mohlo dýchat a nevlhlo, což je častý nešvar starších domů, s jehož řešením může pomoci i odvětrávaná fasáda. Zmiňované kuličky vytvářející pomyslnou zrcadlovou plochu také zvyšují celkovou odolnost a životnost nátěru. Brání usazování prachu a odstraňují efekt tepelných mostů, protože rozvádí teplo po celé ploše povrchu.
1 kg termoizolačního nátěru od osvědčeného výrobce stojí přibližně 400 Kč. |
Jak se termoizolační nátěr nanáší?
Na řádcích výše bylo zmíněno, že aplikace nátěru je podobná běžnému malování stěn. Nanášet ho tedy můžete klasickou malířskou štětkou. Je ovšem důležité připravit správně podklad, především v otázkách kvalitní penetrace, aby se termoizolační nátěr rozprostřel, jak má. Oproti barvě se ovšem neředí vodou, protože je v balení dodáván již v hotovém stavu. Nátěr je k dostání v mnoha barevných odstínech, a tak se nemusíte obávat, že byste vkus a požadavky na vzhled interiéru museli podřizovat funkčnosti tohoto řešení.
Nátěr je vhodné aplikovat ve zhruba 3 vrstvách, vždy je potřeba nechat vždy vrstvu pořádně zaschnout (cca 12 hodin) a až poté nanášet další. Co se týče spotřeby, výrobci udávají, že na 2 až 3 m2 (v interiéru) je potřeba 1 kg nátěru, záleží především na tom, jak hladká stěna je. U hrubší struktury je třeba počítat se spotřebou vyšší. Pokud se termoizolační nátěr na nějakém místě poškodí, netřeba zoufat, stačí dané místo opětovně přetřít.
Termoizolační nátěr představuje možnost, jak během 2 dní vylepšit izolační vlastnosti objektu, a tak skutečně ušetřit za topení. Oproti klasickým postupům, tedy obkládání zdí polystyrenem apod., je tedy mnohem rychlejším postupem, který navíc zvládnete realizovat sami.
Diskuse k článku