Vypořádat se s nerovnostmi podlahy pomůže samonivelační stěrka
Kdo si chce dopřát kvalitní podlahu, co bude sloužit tak, jak má, musí dbát především na to, aby podkladový povrch nevykazoval žádné problémy. Tím nejčastějším je nerovnost, která je faktorem ovlivňujícím správně položené podlahy. Pro účely potřebného vyrovnání může být použita samonivelační stěrka, která dokáže se starým betonovým základem divy.
Samonivelační stěrka je hmota, mezi jejíž oceňované vlastnosti patří paropropustnost a rychlý čas tuhnutí, díky čemuž je možné dosáhnout požadovaného stavu za relativně krátkou dobu. Samonivelační stěrka tak může být konečnou nášlapnou vrstvou, na níž lze následně položit podlahu, koberec či dlažbu, případně vrstvou, která bude dále upravována speciálními nátěry.
Jak se samonivelační stěrka používá?
Hmota, kterou se následně zvolený povrch vyrovnává, je nejprve sypkou směsí, co je třeba do použitelné podoby připravit smícháním s odpovídajícím množství vody. Přesné hodnoty uvádí výrobce vždy na obale, v případě nedodržení hrozí, že samonivelační stěrka nesplní očekávání – bude praskat, drolit se apod., protože celý proces zatuhnutí proběhne jinak, než vyžaduje složení a vlastnosti směsi. Před samotným zahájením stěrkování je nutné:
- správně zaměřit podlahu (s dlouhou vodováhou) – k určení potřebného množství stěrky
- důkladně očistit daný povrch
- odstranit případné vybouleniny a zvlnění (většinou zbroušením)
Samonivelační stěrka – jak na to
I když se obecně odporučuje obrátit se na odborníky, kteří stěrkování provedou, je možné se po nastudování potřebných informací pustit do rovnání svépomocí. Základem je kvalitní penetrace, kterou se natře stávající podklad. Vzhledem k rozdílným produktům výrobců je lepší, aby samonivelační stěrka a materiál pro penetrování byly pořízeny od stejné značky. Jakmile penetrace zatvrdne, ale je ještě trochu vlhká, přichází na řadu samonivelační stěrka, která se rozlije po celé ploše povrchu. Vždy je dobré pracovat ještě s někým, kdo bude během nanášení připravovat další množství stěrky. Musí se také pracovat rychle, aby byla samonivelační stěrka stále poddajná k případnému roztáhnutí, které se provádí s nástrojem – tzv. ježkem. Ježek je váleček opatřený dlouhými ostny z umělé hmoty, jimiž se jemně povrch odvzdušní.
„Stěrku je vhodné aplikovat směrem ke dveřím – východu, aby se po ní následně po ukončení prací nešlapalo.“
Samonivelační stěrka je poměrně rychlé řešení problémů s podkladem, na kterém jsou již patrné roky používání nebo nadměrného namáhání. Vždy se však samonivelační stěrka musí aplikovat na očištěný povrch, bez zbytků například lepidla, barvy apod. Výsledná vrstva může mít tloušťku okolo 0,5 milimetru až ke zhruba 5 centimetrům. Samonivelační stěrka tedy pomůže s řešením nerovností různého typu.
Diskuse k článku