Co je to kročejový hluk a pro jaké podlahové krytiny je typický
Slyšíte z horních pater nebo okolních místností každý krok? Pak máte v domácnosti problém s kročejovým hlukem, který zásadním způsobem snižuje komfort při bydlení. Na to, jak s kročejovým hlukem bojovat a podlahy zaizolovat, jsme se zaměřili v předchozím článku. Dnes se podrobněji zaměříme na to, jaké typy hluku existují, jaká je charakteristika kročejového hluku a pro jaký typ podlah je nejpříznačnější.
DÁLE NA TÉMA: TYPY KROČEJOVÝCH IZOLACÍ
Co je to kročejový hluk
Kročejový hluk neboli strukturální hluk označuje charakteristické zvuky, které vznikají při chůzi po podlaze. Při kontaktu s podlahou se zvuky šíří do okolí, a to nejen v rámci jedné místnosti, ale také vedlejších prostorů a spodních pater. Tento jev je velmi častý zejména v novostavbách, setkáváme se s ním však také u starších výstaveb. Platí, že čím tvrdší materiál se na podlaze nachází, tím se zvuky více tříští a šíří do okolí.
Rozdíl mezi kročejovým a prostorovým hlukem
Strukturální (kročejový) hluk je nese různými konstrukcemi v objektu. Mechanickým kontaktem dochází k přenosu vibrací do různých částí domu. Kročejový hluk nevzniká jen při chůzi po podlaze, ale také při pádech předmětů, provozu strojů s otřesy (pračky, myčky), pohybu zvířat apod. Vedle kročejového hluku existuje ještě hluk prostorový. Ten se nese vzduchem. Pokud tak například slyšíte, jak si ve vedlejších místnostech nebo horních patrech někdo povídá, máte problém s hlukem prostorovým, ne strukturální. Tento problém se řeší montáží akustických izolací, které mají schopnost pohlcovat zvuky. Kvalitní stavby by měly být vybaveny jak kročejovou, tak akustickou izolací.
Dobré nosiče strukturálního hluku
Je řada materiálů, které můžete považovat za dobré nosiče strukturálního hluku. Patří sem například cihelné bloky, pórobetonové prvky, železobetonové konstrukce, ale také sklo, ocel nebo dřevo. Nejde tak jen o materiál podlahové krytiny, ale také o materiály použité na konstrukci stavby. Čím lepší nosiče strukturálního hluku ve své stavbě máte, tím více práce si musíte dát na zajištění kročejové izolace.
Dřevěné podlahy jsou bohužel dobrými nosiči kročejového hluku
Kročejový hluk je u jednotlivých podlahových krytin různý
Obecně platí, že čím tvrdší povrch, tím se ruchy tříští a přenáší snadněji. Míra kročejového hluku proto do velké míry závisí i na typu podlahové krytiny. Největší problém se strukturálním hlukem bývá standardně u dřevěných podlah, ale také plovou laminátových nebo u dlažby. Pokud chcete míru kročejového hluku minimalizovat i bez použití dodatečné izolace, sáhněte po měkčích materiálech. Dobrými hodnotami kročejové neprůzvučnosti se pyšní například podlahy z linolea, marmolea, vinylu nebo korku. Tyto podlahové krytiny doporučujeme používat i v bytech a vícepodlažních rodinných domech.
Další články i izolačních materiálech:
Diskuse k článku